×

Czy rząd zamknie cmentarze przed Wielkanocą? Są pierwsze informacje

Czy rząd zamknie cmentarze na Wielkanoc tak jak to miało miejsce w ubiegłym roku? Pojawiają się nieoficjalne informacje na ten temat.

Nowe obostrzenia przed Wielkanocą

W środę 17 marca w Polsce odnotowano ponad 25 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem. To o ponad 7 tys. przypadków więcej niż tydzień temu. Tego samego dnia minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o wprowadzeniu lockdownu w całym kraju, który będzie obowiązywał od 20 marca do 9 kwietnia.

Z jakimi obostrzeniami znów muszą liczyć się Polacy? Od soboty w całym kraju zamknięte zostaną hotele, kina, teatry, baseny i obiekty sportowe. Ograniczono także działalność galerii handlowych, a uczniowie klas I-III szkół podstawowych wrócą do nauki zdalnej.

Szef resortu zdrowia oświadczył, że jeżeli wprowadzone restrykcje nie zatrzymają III fali, będzie trzeba „zamknąć zupełnie wszystko”:

Jesteśmy na takim etapie, że jeżeli ten ruch nie spowoduje wygaszenia epidemii, czy przynajmniej spowolnienia trzeciej fali, to na pewno kolejne kroki będą już typowym lockdownem, sytuacją, gdzie będziemy zamykać zupełnie wszystko.

Co natomiast z samymi Świętami Wielkanocnymi. Czy rząd planuje wprowadzić np. zakaz przemieszczania się? Jak podkreślił Adam Niedzielski:

Decyzje, o których poinformowałem, dotyczą okresu od 20 marca do 9 kwietnia. Czy daję gwarancję, czy to będzie całość kroków, jakie wykonamy w tym okresie, to jeśli dojdzie do dalszego, drastycznego pogorszenia sytuacji, to być może będziemy zmuszeni jeszcze w tym okresie podjąć kolejne decyzje, które będą oznaczały wprowadzanie jeszcze większych obostrzeń.

Cmentarze na Wielkanoc będą otwarte?

Przypomnijmy, że w marcu ubiegłego roku, podczas pierwszego lockdownu, na krótko przed świętami wielkanocnymi, rząd zdecydował o zamknięciu cmentarzy. Decyzja ta wzbudziła wiele kontrowersji, zwłaszcza, że nie każdy się do niej zastosował. Wizyta prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na grobach w miesięcznicę katastrofy smoleńskiej była jednym z głośniej komentowanych wydarzeń tamtego okresu.

Cmentarze ponownie zamknięto tuż przed Wszystkimi Świętami, gdy Polska zmagała się z drugą falą epidemii. Doprowadziło to wówczas do masowych wizyt Polaków na cmentarzach jeszcze przed ich zamknięciem.

Czy w tym roku czeka nas podobny scenariusz. Jak nieoficjalnie ustalili dziennikarze Wirtualnej Polski, tym razem rząd nie zamierza zamykać cmentarzy.

W tej chwili nie mamy w planach zamykania cmentarzy na Wielkanoc.

– zdradziło źródło portalu.

Źródła: wiadomosci.wp.pl, www.fakt.pl, www.rmf24.pl
Fotografie: www.flickr.com

Może Cię zainteresować

zamknij