×

Certyfikaty covidowe ważne krócej. Zmiana wchodzi w życie od dziś

Ważna zmiana już od dziś! Certyfikaty covidowe ważne krócej. Nie będzie to już 365 dni, jak było wcześniej. Zmiana tyczy się zarówno osób, które są po szczepieniu podstawowym, a także po dawkach przypominającej i dodatkowej. Nowe wytyczne przygotowano na podstawie stanowiska Rady Medycznej.

Certyfikat covidowy – co to takiego?

Certyfikat covidowy został wprowadzony w krajach Unii Europejskiej na początku lipca 2021 roku. To dokument, który potwierdza, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko COVID-19 lub jej wynik testu jest negatywny lub że wyleczyła się z infekcji.

Celem wprowadzenia certyfikatu jest przede wszystkim ułatwienie swobodnego przemieszczania się w obrębie krajów UE podczas trwania pandemii. Nie mniej jednak każda osoba podróżująca za granicę jest zobowiązana każdorazowo sprawdzać obowiązujące przepisy prawa i ew. obostrzenia pandemiczne, jakie są w danym kraju. Aby skorzystać z przywileju, jaki daje certyfikat, trzeba posiadać specjalne zaświadczenie. Zaświadczenie, które osoby zaszczepione mogą otrzymać w formie wydruku w punkcie szczepień, pobrać przez Internetowe Konto Pacjenta lub mieć dostępne w aplikacji mojeIKP lub mObywatel.

certyfikaty covidowe ważne krócej
ec.europa.eu

Certyfikaty covidowe ważne krócej. Zmiana ważna od 1 lutego 2022 roku

Informacja o zmianach w kontekście ważności certyfikatów covidowych została podana już na początku stycznia. Ministerstwo Zdrowia wydało wówczas komunikat, że od 1 lutego 2022 roku ważność unijnych certyfikatów covid (UCC) zostaje skrócona z 360 dni do 270 dni. Zmiana tyczy się zarówno certyfikatów wydanych po szczepieniu w schemacie podstawowym, jak i przedłużenia po dawce przypominającej i dodatkowej.

certyfikaty covidowe ważne krócej
Pixabay

Dawka dodatkowa i przypominająca

Przypomnijmy, że dawka przypominająca jest podawana osobom zaszczepionym po upływie co najmniej pięciu miesięcy od zakończenia podstawowego schematu szczepień przeciwko COVID-19. Jej celem jest utrwalenie i przedłużenie ochrony po szczepieniu.

Dodatkowa dawka uzupełniająca podawana jest osobom z upośledzeniem odporności po co najmniej 28 dniach od zakończenia podstawowego schematu szczepień. Czas ten w przypadku tych osób został skrócony, aby osiągnąć optymalną ochronę przez ciężkim przebiegiem zakażenia COVID-19.

Protesty w Bułgarii. Ludzie wyszli na ulicę, bo sprzeciwiają się „certyfikatom covidowym”

Źródła: tvn24.pl, www.pap.pl, www.gov.pl
Fotografie: ec.europa.eu

Może Cię zainteresować

zamknij