×

Straciła męża 11 września. Otrzymała miliony, które roztrwoniła na zakupy

Bogata wdowa Kathy Trant była jedną z najbardziej znienawidzonych osób związanych z 11 września. Wszystko przez to, co zrobiła z pieniędzmi, które dostała po śmierci męża.

Atak 11 września 2001

Trudno to uwierzyć, ale niedługo minie 20 lat od ataku na World Trade Center. To właśnie to zdarzenie zapoczątkowało serię interwencji wojsk amerykańskich na Bliskim Wschodzie, co przyczyniło się do wojny w tamtym regionie. Do dziś krążą teorie, że wbrew pozorom atak był zaplanowany przez specjalne służby, aby podburzyć Amerykanów do walki z terroryzmem.

Niezależnie od teorii w wyniku zawalenia się dwóch bliźniaczych wież zginęło 2996 osób, a ponad 6 tys. zostało rannych. Do zabitych tego dnia należał Danny Trant. Pracował on na 104. piętrze i gdy samolot wbił się w wieżę, zdążył zadzwonić do swojej żony Kathy. Powiedział jej wówczas: „Kocham cię. Bądź silna dla naszych dzieci”.

Chwilę po ostatniej rozmowie Dana i Kathy, o 10:28 wieża runęła, zabijając wszystkich pracowników, którzy wciąż tam przebywali. Bliscy Danny’ego byli załamani. Jego mama dowiedziała się o śmierci syna w trakcie grania w karty w Country Clubie. Natychmiast wróciła do domu i zastała męża, który oglądał relację z Nowego Jorku.

Natomiast żona zmarłego, Kathy wpadła w rozpacz i nie wiedziała, co robić. Otrzymała ogrom wsparcia od teściów, którzy pomagali jej w opiece nad dwójką dzieci.

Bogata wdowa Kathy Trant
Imgur

Bogata wdowa Kathy Trant

Dyrektor generalny WTC Howard Lutnick po tragedii obiecał, że wypłaci rodzinom zmarłych pracowników 180 mln dolarów rekompensaty. Jego siostra Edie dołożyła do tej puli jeszcze 17 mln. Wszystko, aby ulżyć cierpieniom tysięcy osób.

Kathy otrzymała nie tylko pieniądze od rządu, Lutnicka, ale także od wielu osób dobrej woli. Łącznie uzbierało się 5 mln dolarów. 8 dni po zamachach pojawiła się w telewizji. Wówczas poruszyła amerykańskie serca, gdy z synem na kolanach opowiadała:

Odebrałam telefon. Usłyszałam głos Dana. Mówił, że mnie kocha… Płomienie odcięły mu drogę ucieczki, ledwo oddychał… Obiecał, że zrobi wszystko, by się wydostać, ale jeśli nie da rady, mam zaopiekować się chłopcami. Po wszystkim szef firmy powiedział nam — rodzinom — że nasi bliscy nie żyją. Od razu wyprawiłam pogrzeb. Nie czekałam. Współczułam wszystkim, którzy wciąż szukali, ale ja byłam pewna, że nie znajdę mojego męża.

Do 2005 roku nikt nie wiedział, co porabia Kathy Trant z tak ogromną sumą pieniędzy. Kobieta dostała zaproszenie do programu prowadzonego przez Oprah Winfrey. Wówczas ludzie nie mogli uwierzyć w to, co usłyszeli — kobieta, która poruszyła całą Amerykę, wydaje pieniądze na… zakupy. Kathy wprost stwierdziła, że uzależniła się od tego, aby nie myśleć o stracie męża. Była tak rozrzutna, że fundowała swoim koleżankom operacje plastyczne!

W trakcie programu nonszalancko przyznała, że ma ponad 300 par butów w garderobie oraz sukienki warte po 4 tys. dolarów.

Bogata wdowa Kathy Trant
Imgur

Od współczucia po nienawiść

Kathy szybko została znienawidzona przez społeczeństwo USA i zyskała miano „Carrie Bradshaw z 11 września”. Jest to narratorka serialu komediowego HBO „Seks w wielkim mieście” i postać całkowicie fikcyjna. Była grana przez aktorkę Sarah Jessicę Parker. Wdowa zaczęła się bronić, że „pieniądze się jej należały i że połowę zaoszczędziła dla swoich synów”.

To nie koniec kontrowersji związanych z Trant. W jednym z wywiadów kobieta wprost stwierdziła, że ofiary z 11 września trafiły na… śmietnik:

Kiedy składałam prośbę o odszkodowanie, nie miałam pojęcia, że nasz kraj pozwoli na wyrzucenie 1,5 tys. ofiar na wysypisko Staten Island. Czuję, że to niezgodne z prawem. Kiedy usunęli wszystkie szczątki, sądzę, że koronerzy czuli, iż zrobili tyle, ile mogli. Nie wiedzieli, co zrobić z fragmentami kości czy zębami…

Wówczas prowadzący program zachęcił ją do „edukowania Amerykanów w tej kwestii”. Jednakże nienawiść wobec kobiety sprawiała, że nikt nie wierzył w jej rewelacje.

Ostatni raz Ameryka usłyszała o Trant w 2014 roku, gdy wydała książkę „Overcoming Loss and Embracing Hope: A 9/11 Widow’s Story”. Opisuje w niej swoje życie przed, w trakcie i po 11 września oraz uczucia, jakie się w niej kłębiły. Jednakże nie zmieniło to nastawienia opinii publicznej do jej osoby.

Po publikacji kobieta zniknęła z wszelkich mediów i z życia publicznego USA.

Bogata wdowa Kathy Trant
Imgur
Źródła: kobieta.onet.pl, www.prweb.com, www.mytwintiers.com, www.masslive.com
Fotografie: Imgur

Może Cię zainteresować

zamknij