×

Black Friday 2019. Kiedy ruszają największe wyprzedaże roku?

Black Friday 2019 nadchodzi! To dzień wyprzedaży, którego tradycja przywędrowała do nas zza oceanu. W tym roku szaleństwo zakupowe odbędzie się 29 listopada. Będzie można kupić znacznie taniej ubrania, kosmetyki, a przede wszystkim sprzęty AGD i RTV. Właśnie te ostatnie cieszą się ogromną popularnością wśród Polaków.

Black Friday 2019: co to jest?

Black Friday, to największy dzień wyprzedaży w roku i jednocześnie początek sezonu zakupowego przed Bożym Narodzeniem w Stanach Zjednoczonych. Zwyczaj ten funkcjonuje tam cyklicznie od 1952 roku, ale coraz częściej propagowany jest również w innych krajach.

Obchodzony jest dzień po Święcie Dziękczynienia, przypadającym zawsze w czwarty czwartek listopada. W związku z tym, tegoroczny Black Friday odbędzie się 29 listopada.

Skąd nazwa Black Friday?

Jeśli chodzi o samą nazwę Black Friday, to istnieje kilka teorii. Jedna z nich mówi, że w piątek po Dniu Dziękczynienia wiele osób zgłaszało chorobę i niezdolność do pracy, by przedłużyć sobie weekend do czterech dni.

Kolejna związana jest z potoczną mową policjantów z Filadelfii, którzy poświąteczny piątek nazywali „czarnym” z powodu natężonego ruchu ulicznego w tym dniu. O czym po raz pierwszy napisał sprzedawca znaczków, Earl Apfelbaum w swoim artykule dla magazynu American Philatelist.

Istnieje również teoria, że termin Black Friday wywodzi się z rozliczeń finansowych. Tego dnia zwiększały się bowiem obroty sklepów, przez co w raportach czerwony atrament, oznaczający straty zastępowano kolor czarny, symbolizujący zyski.

Jak wygląda Black Friday w Polsce?

Czarnopiątkowy zwyczaj przywędrował do Polski już kilka lat temu, ale dopiero od 2015 r. jest wyjątkowo popularny. I chociaż w naszym kraju nie celebruje się Święta Dziękczynienia, to Black Friday stał się niemal „zakupową” tradycją oraz okazją do nabycia towarów w niższych cenach.

Wiele sklepów przygotowuje w Czarny Piątek specjalne promocje. Niektóre galerie handlowe organizują również koncerty i wydłużają czas pracy. Czasami dzień największych wyprzedaży przeradza się w „noc zakupów” z obniżkami sięgającymi 15-25%, a nawet 70%!

Black Friday w Media Expert: jak skorzystać z wyprzedaży?

By wziąć udział w promocyjnych zakupach z okazji Black Friday nie trzeba nawet wychodzić z domu. Będą one dostępne zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych.

Mało tego, niektóre sieci handlowe, jak chociażby Media Expert oferują swoim klientom rabaty nie tylko przez jeden dzień, lecz przez… cały tydzień! Hasło na ich banerze brzmi zachęcająco: „Mega okazje! BLACK WEEKS!”

I nie są to tylko puste słowa. Podczas jednego z weekendów promocji „Black Weeks” można było kupić telewizor LG LED 65UM7100 o… 1 000 zł taniej! Wymiar obniżek jest spory, dlatego warto wziąć udział w tegorocznych wyprzedażach.

Tym bardziej, że produktów objętych promocjami w sklepach sieci Media Expert jest znacznie więcej. Zarówno tych z kategorii AGD, RTV, jak i sprzętów, które ułatwiają zachowanie zdrowia oraz urody, a także różnego rodzaju gry i konsole. Jest to więc świetna okazja, by zrobić świąteczne zakupy w atrakcyjnych cenach.

Wyprzedaże związane z Black Friday uznawane są za największe, jakie pojawiają się w sklepach. Korzystacie z takich okazji?

Fotografie: Mediaexpert.pl, Wikipedia.org, Freepik.com

Polecane

Może Cię zainteresować