×

Koronawirus: Fundacja Billa i Melindy Gates przekazała 100 milionów dolarów na walkę z epidemią

Fundacja Billa i Melindy Gatesów zdecydowała się znacząco zwiększyć kwotę, którą przeznaczy na zwalczanie koronawirusa. Organizacja zobowiązała się wyłożyć 100 milionów dolarów na powstrzymanie rozwoju epidemii.

Bill Gates walczy z koronawirusem

Fundacja wydała w środę oświadczenie, w którym poinformowała że przekaże fundusze w celu wsparcia poszukiwań szczepionki przeciwko wirusowi, ograniczenia jego rozprzestrzeniania się oraz poprawy efektywności wykrywania choroby i leczenia pacjentów.

Darowizna na ten cel opiewa na kwotę 10 milionów dolarów. Oprócz tego, organizacja przekaże 20 milionów dolarów poszczególnym grupom, w tym amerykańskim ośrodkom kontroli i zapobiegania chorobom oraz Światowej Organizacji Zdrowia, która w zeszłym tygodniu oficjalnie ogłosiła wybuch epidemii koronawirusa i uznała go za globalne zagrożenie zdrowia publicznego.

Środki zostaną również przeznaczone na agencje zdrowia publicznego w Chinach oraz w innych krajach dotkniętych epidemią.

Pomoc dla Azji i Afryki

Fundacja koncentruje się również na krajach Azji Południowej i Afryki, w których jak twierdzi, ludzie są bardziej narażeni na zakażenie z powodu braku dostępu do dobrej opieki zdrowotnej.

20 milionów dolarów trafi także do organów ochrony zdrowia w tych regionach. Jak można przeczytać w oświadczeniu, darowizny mają przyczynić się do szybszego wykrywania wirusów.

Udostępnienie szybkiego i elastycznego finansowania ma na celu pomóc organizacjom międzynarodowym i krajowym, jak również organom zdrowia publicznego w szybkim zwiększeniu zdolności wykrywania wirusów i wdrożeniu analiz modelowania chorób.

Fundacja jest szczególnie zaangażowana w pomoc rejonom najbardziej narażonym na rozwój epidemii.

Wszystko po to, aby skupić się na obszarach świata, które mogą mieć największy wpływ na powstrzymanie rozprzestrzeniania się choroby.

Filantropia na wielką skalę

Bill i Melinda Gates są znani od lat z pracy na rzecz zdrowia publicznego i filantropii. W 2009 r. współpracowali z władzami w Chinach, aby pomóc w zwalczeniu epidemii gruźlicy w tym kraju. Zaoferowali wówczas pomoc w wysokości 33 milionów dolarów. 

W 2010 roku para przeznaczyła aż 10 miliardów dolarów na badania nad szczepionkami. W tym samym roku rozpoczęli także inicjatywę Warrena Buffetta z Berkshire Hathaway, która zachęca miliarderów do oddania większości swojego majątku na cele charytatywne. Według indeksu Bloomberg Billionaires Bill Gates, który był współzałożycielem Microsoft (MSFT) w 1975 roku i jest drugą najbogatszą osobą na świecie. Jego majątek szacuje się na 117 miliardów dolarów.

Inni też pomogą

Do tej pory koronawirus zabił co najmniej 560 osób, głównie w Chinach kontynentalnych. Inni miliarderzy obiecali miliony dolarów na pomoc w zwalczaniu wirusa. Współzałożyciel Alibaby (BABA), Jack Ma, przekazał 100 milionów juanów (14,4 miliona dolarów) na badania nad szczepionkami i środki walki z wirusem.

Lei Jun, prezes Xiaomi, wniósł także 12,7 miliona juanów (1,8 miliona dolarów) na pomoc w swojej rodzinnej prowincji Hubei, która jest epicentrum wybuchu epidemii.

Źródła: edition.cnn.com
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter.com

Polecane

Może Cię zainteresować