×

Benedykt XVI w ciężkim stanie. Emerytowany papież może liczyć na fachową opiekę

We włoskich mediach coraz częściej pojawiają się doniesienia o pogarszającym się stanie zdrowia Benedykta XVI. Okazuje się, że może mieć to związek z nieobecnością jego osobistego sekretarza abpa Georga Gaensweina u boku Franciszka w Watykanie.

Benedykt XVI jest ciężko chory

Benedykt XVI ma już 92 lata. Nie powinno więc dziwić, że jego zdrowie nie jest już takie jak dawniej. Długa nieobecność arcybiskupa Gaensweina ma być tego dowodem. Początkowo urlop sekretarza łączono z publikacją stanowiska Benedykta XVI na temat celibatu w Kościele, jednak Watykan oficjalnie temu zaprzeczył. Teraz pojawiają się przypuszczenia, że to zły stan zdrowia przebywającego na emeryturze papieża może być powodem nieobecności prefekta Domu Papieskiego.

Wśród watykanistów temat arcybiskupa Gaensweina jest w ostatnim czasie w centrum zainteresowania. Mężczyzna wycofał się zarówno ze spotkań z głowami państw, jak i z audiencji generalnych. Ustalono, że nie był widziany od 20 stycznia 2020 roku. Niektórzy uważają, że papież Franciszek zdecydował wysłać abpa Gaensweina na urlop na czas nieokreślony. Pojawiały się też domysły, że może być to wynik kontrowersji, które wywołała książka kardynała Roberta Saraha zatytułowana „Z głębi naszych serc”. W publikacji znalazła się wypowiedź Benedykta XVI na temat celibatu. Co więcej, wbrew jego woli przedstawiono go jako współautora. Dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruniz zaprzeczył tej wersji wydarzeń. Powiedział, że obecnie ma miejsce: „zwyczajna redystrybucja różnych zadań i funkcji prefekta Domu Papieskiego”.

Prawdziwa przyczyna nieobecności arcybiskupa

Jak poinformował włoski portal religijny „Il Sismografo” przyczyna nieobecności arcybiskupa Gaensweina jest inna.

Prawdziwa wiadomość dotyczy stanu zdrowia Benedykta XVI.

Portal zanacza, że odpowiedzi na pytania związane z osobą emerytowanego papieża, należy szukać w komunikacie biura prasowego Stolicy Apostolskiej. Mówi on o tym, że 92-letni Benedykt XVI nie czuje się najlepiej, a jego stan gwałtownie pogorszył się w ostatnim czasie. Tym samym, arcybiskup Gaenswein pełni nie tylko funkcję osobistego sekretarza, ale również jest odpowiedzialny za niesienie pomocy Benedyktowi XVI. Papież Franciszek zwolnił Gaensweina z większości jego dotychczasowych obowiązków w Domu Papieskim, aby był w stanie być przy emerytowanym papieżu i doglądać go.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter.com

Może Cię zainteresować