×

Rosja szykuje atak nuklearny na Polskę? Tak, według analityka wojskowego USA

Czyżby Rosjanie szykowali atak nuklearny na Polskę? Według znawcy tematyki możliwe jest, że rozważają taki scenariusz w przypadku agresji NATO lub UE.

Armia rosyjska ćwiczy na wypadek ataku sił Zachodu

W dniach od 10 do 16 września trwały ćwiczenia strategiczne Zapad-2021. Uczestniczyły w niej jednakowo siły Federacji Rosyjskiej oraz armii białoruskiej. To największe tego typu szkolenia, które zorganizowano w Europie na przestrzeni 40 lat; wzięło w nich udział ponad 200 tys. żołnierzy.

Celem szkolenia było przygotowanie armii na potencjalne zagrożenie ze strony NATO oraz państw zachodnich. Dodatkowo było sprawdzianem struktur państwowych w zakresie wszechstronnego zabezpieczenia działań i funkcjonowania w warunkach konfliktu zbrojnego.

Dużą uwagę poświęcono zagadnieniom obrony w kwestii ataków hakerskich oraz wojny informacyjnej. Tak szerokie ćwiczenia wzbudziły zainteresowanie oraz obawę ze strony NATO, oraz UE. Rosja nie zgodziła się na uczestnictwo żadnego zewnętrznego obserwatora, toteż nie wiadomo nic celach, jakie postawiono w trakcie manewrów.

Jednakże amerykański analityk Dylan Malyasow, powołując się na swoje rosyjskie źródła, twierdzi, że jednym z założeń Zapad-2021 był atak nuklearny na Polskę. Napisał o tym m.in. Onet.

Atak nuklearny na Polskę?

Amerykański analityk Dylan Malyasow stawia odważną tezę na swoim blogu, że rosyjska armia miałaby uderzyć w Polskę. Jednakże celem ataku nie byłaby agresja na nasz kraj sama w sobie, a zlikwidowanie amerykańskiego dowództwa, które teoretycznie stacjonowałoby w Polsce w przypadku konfliktu. Jak czytamy na blogu:

W ramach ćwiczeń para bombowców Tu-22M3 symulowała atak na amerykańską strukturę dowodzenia wojskowego w Polsce, a jednostka artylerii z możliwością przenoszenia ładunków jądrowych przeprowadziła realistyczne ćwiczenia ogniowe.

Do rzekomego ataku mogłaby być także wykorzystana ciężka artyleria rosyjska. Według słów amerykańskiego analityka mają one dużą donośność i mogą wystrzeliwać potężne pociski, w tym także te z atomową zawartością:

Armia rosyjska przeprowadziła ćwiczenie z użyciem ognia na żywo z ulepszonym wariantem radzieckiego systemu ciężkiej artylerii kalibru 203 mm, nazwanym 2S7M Malka. Działo ma zasięg 47000 m, ale można go zwiększyć do 55 500 m za pomocą pocisków wspomaganych rakietą. Jego podstawową misją jest wystrzeliwanie pocisków artylerii nuklearnej.

Źródła: defence-blog.com, wiadomosci.onet.pl, www.planeta.pl, www.rmf24.pl, www.osw.waw.pl
Fotografie: pixabay.com

Może Cię zainteresować

zamknij