×

Atak nożownika w karetce! Mężczyzna może być zakażony koronawirusem

Atak nożownika w karetce! Mężczyzna podejrzany o bycie nosicielem koronawirusa dźgnął kilkukrotnie nożem ratownika medycznego i uciekł. Prawdopodobnie był chory psychicznie.

Atak nożownika w karetce

O tym, że koronawirus ma wpływ na psychikę człowieka, mieliśmy już okazję się przekonać śledząc informacje na temat spektakularnych ucieczek ze szpitali lub kwarantanny.

Trudno powiedzieć, co skłania chorych na Covid-19 do tak skrajnie niebezpiecznych zachowań. Dziś w nocy, około godziny 3:00, transportowany karetką pacjent, u którego w organizmie podejrzewano obecność koronawirusa, zaatakował jednego z ratowników medycznych.

Pojazd przemieszczał się z Legnicy do szpitala w Bolesławcu po autostradzie A4, gdy mężczyzna niespodziewanie rzucił się na ratownika medycznego i zadał mu 8 ciosów nożem. Pozostali członkowie załogi karetki przystąpili do reanimacji współpracownika. Konieczne było wezwanie śmigłowca LPR. Nożownik wykorzystując zamieszanie uciekł z miejsca zdarzenia.

Zespół Ratownictwa Medycznego w Chojnowie opublikował na Facebooku:

Dzisiejszej nocy, 25.03.20, zespół ratownictwa medycznego z Kłodzka D01 10, transportował pacjenta do oddziału psychiatrycznego zakaźnego.
Ok godz. 2.00 w karetce znajdującej się na 73 km autostrady A4 rozegrał się dramat. Ratownik medyczny został zaatakowany nożem przez pacjenta. Karetka zatrzymała się na zjeździe z autostrady. Pacjent po zadaniu około ośmiu ciosów w klatkę piersiową zbiegł z karetki o czym powiadomiono Policję.

W akcję włączyła się Straż Pożarna i Policja. Zaatakowany i poważnie ranny ratownik został zoperowany. Na szczęście czuje się już dobrze.

Po ustabilizowaniu stanu poszkodowanego ranny ratownik medyczny został przewieziony do szpitala w Bolesławcu, gdzie został operowany.

Zatrzymano już napastnika

Pomimo ucieczki z miejsca zdarzenia, policji udało się zatrzymać nożownika. Po przeprowadzeniu badań psychologicznych i ocenie stanu zdrowia tego mężczyzny, prokuratura rozpocznie czynności.

Jak powiedziała prok. Lidia Tkaczyszyn, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Legnicy:

Pacjent z podejrzeniem koronawirusa jest w tej chwili badany ze względu na jego stan psychotyczny, w jakim się znajdował, gdy wezwano do niego tę karetkę. Po badaniu rozpoczniemy czynności. […] Śledztwo jest prowadzone w sprawie usiłowania zabójstwa ratownika medycznego, czyli funkcjonariusza na służbie

W związku z tym, napastnikowi grozi kara minimum 12 lat pozbawienia wolności, a nawet dożywocie.

Koronawirus, a zdrowie psychiczne

Pandemia koronawirusa to nie tylko ryzyko zakażenia się Covid-19, ale również ogromne wyzwanie dla psychiki ludzkiej. Wiele osób, odczuwających zagrożenie i nieumiejących sobie z nim poradzić wpada w panikę. U niektórych uwidaczniają się zachowania agresywne, samolubne czy destrukcyjne.

Zdarzają się również przypadki tzw. natręctw, polegających na tym, że człowiek nie jest w stanie zakończyć danej czynności. Np. kilkakrotnie myje ręce, ponieważ nie jest pewny czy zrobił to prawidłowo. Jednym ze sposobów walki z lękiem jest wykonywanie ćwiczeń oddechowych oraz utrzymywanie aktywności fizycznej, również przebywając w domu. Osoby niepodlegające kwarantannie mogą wyjść na spacer, nie rezygnując w tym czasie z przestrzegania procedur bezpieczeństwa.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować