×

Abp Jędraszewski jest przerażony obecnością dzieci w polityce. „Greta staje się wyrocznią”

Arcybiskup metropolita krakowski wypowiedział się na najchętniej dyskutowane tematy tego roku. Duchowny w ostrych słowach skrytykował działalność Grety Thunberg oraz narastającą otwartość na środowisko LGBT. O czym jeszcze mówił w związku z trwającymi Świętami Bożego Narodzenia?

Dzieci w polityce

Duchowny wspomniał o coraz bardziej powszechnym zjawisku obecności dzieci w polityce i ich wpływu na rzeczywistość. Mówił o tym w kontekście skrajnego ekologizmu, który w ostatnim czasie przybiera na sile.

To zjawisko bardzo niebezpieczne, bo to nie jest tylko postacią nastolatki [Grety Thunberg]. To coś, co się nam narzuca, a ta aktywistka staje się wyrocznią dla wszystkich sił politycznych, społecznych

Metropolita krakowski ustosunkował się również do budzącego spory zwyczaju łamania się opłatkiem w Sejmie. W tym roku wybrani posłowie opozycji sprzeciwili się tej tradycji. Hierarcha kościelny powiedział:

Jeśli nawet wcześniej był opłatek w parlamencie i nie wszyscy posłowie przyznawali się do Kościoła, to jednak uznawali w tym geście łamania się opłatkiem do czegoś co łączy. To jest łamanie się chlebem, to bardzo głęboki przejaw życzliwości, dobroci, gotowości do pojednania, to jest coś, co przekracza granice religii, ale jest wpisane w kod kulturowy naszej ojczyzny i natury człowieka. Jeżeli zaczyna się to kwestionować, to można żywić bardzo smutne refleksje, jak niektórzy odeszli daleko od naszego kodu kulturowego

Moda na LGBT

Marek Jędraszewski wypowiedział się również na temat tzw. lekcji tolerancji wobec osób LGBT w szkołach. Warszawa oraz niektóre z większych miast wprowadziły podobne zajęcia połączone z edukacją na temat szeroko rozumianej „mowy nienawiści”. Arcybiskup powiedział, że to ogromna szkoda wyrządzana młodym ludziom.

Narzuca im się pewne rzeczy i deprawuje od wieku przedszkolnego wbrew wiedzy i zgody rodziców. Pozbawia się czystości ich serc, niewinności, tego co odczytujemy jako najbardziej głębokie przesłanie Pana Jezusa. Okazuje się, że są ludzie i siły zainteresowane tym, by nie było dzieci z ich niewinnością. Komuś zależy na tym, aby one były zdeprawowane. To krzywda wyrządzona całemu społeczeństwu teraz i na przyszłość

[wp_quiz id=”1176″]

Ekologizm jako powrót do Engelsa

Jędraszewski przytoczył wybrane przez siebie fragmenty pisma Świętego, aby skrytykować działalność ekologów oraz całego grona naukowego związanego z tą dziedziną. Powiedział, że „ekologizm” stoi w sprzeczności z nauką Kościoła katolickiego. Określił ją jako „powrót do Engelsa”.

To zjawisko bardzo niebezpieczne, bo to nie jest tylko postacią nastolatki [Greta Thunberg], to coś, co się nam narzuca, a ta aktywistka staje się wyrocznią dla wszystkich sił politycznych, społecznych – zaznaczył Jędraszewski. Dodał, że takie przekonania są sprzeczne z Biblią, w której napisano „czyńcie sobie ziemię poddaną”, a „Adam panuje nad zwierzętami”.

Jędraszewski wyraził własne zdanie na temat ekologii.

To jest wizja człowieka i świata, którą głosi chrześcijaństwo i która jest także wizją głęboko zakorzenioną w judaizmie. Naraz wszystko się kwestionuje, czyli faktycznie kwestionuje się naszą kulturę, odwraca się cały porządek świata zaczynając od tego, że kwestionuje się istnienie Pana Boga – stwórcy, kwestionuje się także rolę i godność każdego człowieka

Przekazy biblijne

Wiedza duchownego w kwestiach ekologii pozostawia wiele do życzenia. Należy zaznaczyć, że ekologia nie jest jedynie nauką zajmującą się ochroną przyrody, a przede wszystkim dziedziną skupiającą się na badaniu oddziaływań między organizmami, a ich środowiskiem życia. W jej obszar działania wchodzi wiele działów skupiających się także na badaniu samego człowieka.

Studiując Biblię trudno zgodzić się ze słowami arcybiskupa, jakoby ekologia była niezgodna z nauką kościoła. Księga Mądrości wprost stwierdza, że Bóg darzy miłością i troską każde stworzenie, a tym samym człowiek jest zobowiązany stać na straży dobra całego środowiska naturalnego. 

Miłujesz bowiem wszystkie stworzenia, niczym się nie brzydzisz, co uczyniłeś, bo gdybyś miał coś w nienawiści, nie byłbyś tego uczynił. (…)  Oszczędzasz wszystko, bo to wszystko Twoje, Panie, miłośniku życia! Bo we wszystkim jest Twoje nieśmiertelne tchnienie (Mdr 11, 24. 26-12,1)

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter.com, Freepik.com

Może Cię zainteresować