×

Sędzia nie miał litości dla nastolatków. Zarządził amputację palców za kradzieże

Irańskie prawo bywa niezwykle brutalne i nie zna litości. Tamtejszy sędzia zdecydował, że najlepsza będzie amputacja palców jako forma kary.

Amputacja palców jako forma kary

Nastolatkowie zostali zidentyfikowanym przez Iran International TV jako Hadi Rostami, Mehdi Sharafian i Mehdi Shahivand. Rzekomo sąd wydał karę, która nakazuje odcięcie czterech palców prawej dłoni. Ma być to zadośćuczynienie za liczne napaści i kradzieże w mieście Urmia w północnym Iranie w pobliżu granicy z Turcją.

Pomimo prób odwołania się od decyzji, w tym tygodniu sędziowie Sądu Najwyższego podtrzymali wyrok. W raporcie opublikowanym przez Iran Human Rights Monitor napisano, że chłopcy twierdzili, że byli zmuszani do przyznania się podczas tortur. Nie podano, ile lat mają skazani.

Według raportu jeden z więźniów, Rostami, był w ciężkim stanie zdrowia w więzieniu i podciął sobie żyły w proteście przeciwko utrzymaniu wyroku na początku tego roku. Islamski kodeks karny Iranu mówi, że kradzież „przy pierwszej okazji” jest karana amputacją czterech palców prawej ręki według The Sun. Jednakże Nargess Tavalossian, analityk prawny i dziennikarz Iran International TV, powiedział, że amputacja jako forma kary jest rzadkością w Iranie:

Aby otrzymać tego rodzaju karę, istnieje 13 zasad, które muszą zostać zastosowane, aby sędzia zarządził amputację. Jednak sędziowie zwykle unikają wymierzenia takiej kary, mówiąc, że 12 z 13 zasad jest spełnionych, a zatem amputacja nie jest wymagana.

Irański system sprawiedliwości

Władze irańskie bronią takiej formy kary, twierdząc, że jest to najskuteczniejszy sposób na powstrzymanie kradzieży. Według Fox News w październiku ubiegłego roku. Iran został powszechnie potępiony za amputację palca innego mężczyzny po skazaniu go za kradzież. Amnesty International nazwała amputację, która miała miejsce w północnej prowincji Mazandaran, „odrażającą formą tortur”. Brakuje jednak informacji kiedy rzekomy wyrok miał zostać wykonany.

W tym miesiącu Iran dokonał egzekucji na zapaśniku Navid Afkari, oskarżając go o zamordowanie policjanta podczas zamieszek. Doprowadziło to do protestów, w których trakcie ludzie demonstrowali sprzeciw wobec jego egzekucji.

Warto także wspomnieć, że w muzułmańskim społeczeństwie istnieje coś takiego jak honorowe morderstwo. Wówczas mężczyzna (głowa rodziny) ma prawo zamordować własne dzieci bądź żonę, jeśli uzna, że najbliższa osoba w jakiś sposób zhańbiła rodzinę.

Źródła: www.mirror.co.uk, manado.tribunnews.com, www.bild.de, www.sondakika.com
Fotografie: Imgur (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować