×

Allegro i Amazon przeciwko nieuczciwym sprzedawcom, wykorzystującym koronawirusa

Allegro i Amazon przeciwko nieuczciwym sprzedawcom, którzy próbują zarobić na epidemii koronawirusa. Serwisy umożliwiły klientom weryfikację sprzedawanych towarów. Czy to zniechęci oszustów do handlowania produktami, które nie działają albo mają wygórowaną cenę?

Panika gwarantuje zyski

Niestety na strachu oraz przerażeniu można, jak widać, zarabiać. Na Allegro oraz Amazonie pojawiła się ogromna ilość produktów przeciwko koronawirusowi. Mydła, rękawiczki czy specjalne maski. Ogromna ilość tych produktów jest nieskutecznych, w szczególności maseczki. Większość „Januszy Biznesu” proponuje zwykły kawałek materiału, wiązany z tyłu głowy, maseczki chirurgiczne bądź maski, które chronią wyłącznie przed pyłami w trakcie prac budowlanych w bardzo wysokich cenach.

Żadna jednak nie zapewnia nawet częściowej ochrony przed bakteriami oraz wirusami w powietrzu! Dodatkowo wiele z tych produktów mają niezwykle zawyżone ceny i pochodzą z zagranicy, niejednokrotnie nie przechodząc odpowiednich testów jakościowych. Jak pokazują statystyki takie produkty się sprzedają i to w ogromnych ilościach. Allegro oraz Amazon mają już dość i oba serwisy postanowiły ukrócić „zarabianie na koronawirusie”.

Allegro i Amazon przeciwko nieuczciwym sprzedawcom

Amazon zareagował po czasie i zaczął masowo usuwać wszystkie aukcje związane z koronawirusem. Sytuacja największego sklepu internetowego jest poważna – WHO upomniało go osobiście. Zdarzyło się to po tym, jak w serwisie masowo pojawiały się… leki na koronawirusa! W praktyce były to najczęściej suplementy diety lub witamina C.

Dodatkowo zauważalny jest ogromny wzrost cen, jak potwierdzają dziennikarze BBC. Pierwotnie maseczki higieniczne kosztowały kilka pensów, a całe pudełko (ok. 50 sztuk) co najwyżej kilka funtów. Teraz cena takiego pudełka wynosi nawet 170 funtów, a sprzedawcy zastrzegają, że cena może stale rosnąć!

W Polsce to klient musi walczyć

Nasz rodzimy sklep internetowy także odnotował masowe występowanie „Januszy biznesu”. Jednakże tutaj sprawa jest dużo bardziej skomplikowana i zawyżanie cen nie jest łamaniem zasad serwisu.

Jak powiedział szef biura prasowego Allegro Michał Bonarowski w rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl:

Każdy klient może zgłosić daną ofertę do weryfikacji za pomocą specjalnego linka, obecnego na wszystkich stronach z ofertami – wtedy obsługa serwisu może podjąć stosowne działania w przypadku naruszeń.

Czyli cała odpowiedzialność spada w tym wypadku na kupujących. Warto wystrzegać się wszelkich „specjalnych” specyfików oraz rzekomych mydeł bądź płynów antybakteryjnych lub antywirusowych. Niejednokrotnie jest to zwykłe mydło, za które przepłacimy kilkukrotnie!

Jeśli szukacie maski, to warto udać się w tym celu do odpowiedniego sklepu. Maski antysmogowe niejednokrotnie zawierają filtry z węglem oraz specjalne powłoki dla alergików. Stanowią one dobrą zaporę przed drobnoustrojami.

Allegro i Amazon przeciwko nieuczciwym sprzedawcom

Screen strony Allegro.pl

Źródła: wiadomosci.wp.pl, www.polsatnews.pl, tech.wp.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Polecane

Może Cię zainteresować