×

Ile osób mieści się w Škodzie Octavi? Okazuje się, że całkiem sporo

Gdy policjant zobaczył 9 osób w samochodzie osobowym, to złapał się za głowę. Sztuka „ludzkiego origami” weszła tutaj na nowy poziom!

9 osób w samochodzie osobowym

Miała być rutynowa kontrola w ramach zwalczania nieubezpieczonych pojazdów. Jednakże policji byli w szoku, gdy zatrzymali Škodę. Nie chodzi, że zatrzymany pojazd był jakiś niezwykły, ale fakt, że był wypełniony dziewięcioma osobami.

Obok kierowcy i pasażera na przednim siedzeniu z tyłu siedziało pięć osób. Po bliższym przyjrzeniu się znaleziono jeszcze dwóch podróżujących w bagażniku. Policja z North Yorkshire była tak zszokowana znaleziskiem, że opublikowała film pokazujący moment, w którym dokonali odkrycia.

9 osób w samochodzie osobowym to spora liczba. Jednak naszym rodakom udało się przebić tę liczbę.

Polacy nie gęsi, swoich rekordzistów mają

Co prawda Brytyjczycy starali się ze wszystkich sił, ale Polacy i tak ich przebili. Na początku maja wielkopolscy policjanci zauważyli samochód audi A3 z nadprogramową ilością pasażerów. Okazuje się, że w samochodzie osobowym było aż 8 osób w wieku od 14 do 24 lat. Młody 21-letni kierowca nie widział problemu (ani łamania przepisów) w nadprogramowej liczbie pasażerów. Swój występek tłumaczył tym, że szukali miejsca, gdzie mogą coś zjeść.

Policjanci dla pewności sprawdzili bagażnik… i znaleźli tam dwie dziewczynki – w wieku 14 i 15 lat. Tak oto 10 osób w „wygodny sposób” podróżowało. Śmiechu było co niemiara, póki kierowca nie usłyszał kary – zabranie prawo jazdy na okres 3 miesięcy oraz finał całej historii w sądzie.

Polskie prawo w kwestii nadwyżkowej liczby pasażerów

Obecnie prawo mówi jasno, że za w przypadku, gdy liczba pasażerów przekracza ilość wpisaną do dowodu rejestracyjnego kierowca płaci grzwnę w wysokości 100 złotych za każdego nadprogramowego pasażera. Maksymalnie taki mandat może wynosić 500 zł. W przypadku punktów karnych otrzymuje on 1 punkt karny za każdego dodatkowego pasażera, przy czym policja może ich wlepić maksymalnie 10.

Sprawa może trafić także do sądu, co widać na powyższym przykładzie 10 osób w jednym samochodzie. Sąd postawić zarzuty o stwarzanie zagrożenia w ruchu drogowym. Wówczas grozi mu wysoka grzywna bądź pozbawienie wolności.

Dlatego lepiej nie przekraczać liczby pasażerów – dla bezpieczeństwa oraz z uwagi na potencjalny mandat.

Źródła: www.dailymail.co.uk, https://www.fakt.pl/wydarzenia/10-osob-w-jednym-samochodzie-dwoje-dzieci-w-bagazniku/9et5v03 , https://mojafirma.infor.pl/moto/prawo-na-drodze/mandaty-i-punkty-karne/4701307,Mandat-za-zbyt-duza-liczbe-osob-w-samochodzie-Jaka-kara-czeka.html
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij