×

9 000 ciał żołnierzy na plaży w Normandii. Kiedy dowiesz się skąd się tam wzięły będziesz zaskoczony

Jamie Wardley i Andy Moss z Wielkie Brytanii przed laty zrealizowali niebywały projekt, by upamiętnić wydarzenia związane z pojawieniem się wojsk alianckich na plaży w Normandii. Mężczyźni, przy wsparciu 60 wolontariuszy i 500 okolicznych mieszkańców, stworzyli coś niezwykłego, czym zachwyca się wiele ludzi z różnych zakątków świata. Warto w tym miejscu dodać, że początkowo w inicjatywie udział miało wziąć około 60 osób. Pomysł jednak tak bardzo się spodobał, że zaczęli dołączać do niego kolejni ochotnicy.

Uczestnicy wydarzenia wspólnymi siłami, przy użyciu narzędzi i wzorników z ludzkimi kształtami, przygotowali 9 000 sylwetek. Miały one na celu upamiętnić żołnierzy, którzy zginęli 6 czerwca 1944 roku. W operacji wojskowej po stronie aliantów udział wzięło blisko 7 000 jednostek pływających, niemal 12 000 samolotów i 175 000 żołnierzy. Przejęcie, a zarazem przełamanie Wału Atlantyckiego, dało początek „Operacji Overlord”.

Wyniki wspólnej akcji można było podziwiać zaledwie przez kilka godzin, do pojawienia się pierwszych fal, które wszystko rozmyły. Efekty jednak uwieczniono na fotografiach, które bardzo szybko rozpowszechniono w Internecie.

soldier (1)

soldier (1)

soldier (2)

soldier (2)

soldier (3)

soldier (4)

soldier (5)

soldier (6)

Widok robi wrażenie, prawda?

Źródła: www.thisiscolossal.com

Może Cię zainteresować

zamknij