×

7 szczerych porad, które nastolatka powinna usłyszeć od matki. Pomogą jej w życiu!

Im bardziej wam na sobie zależy, tym łatwiej o kłótnię. Emocje biorą górę, a relacja matki z nastoletnią córką przypomina tykającą bombę. Ale prawda jest taka, że nikt inny nie zna cię tak dobrze, jak własna matka. Mamy potrafią czytać między wierszami.

Oto 7 szczerych rzeczy, które nastolatka powinna usłyszeć od matki:

#1 Za kilka lat przyjdzie ten moment, że będziesz musiała wyfrunąć z rodzinnego gniazda

Staramy się, aby dać ci poczucie bezpieczeństwa, wsparcie i wszystko to, czego potrzebujesz. Ale musisz pamiętać, że twoje życie to twoje decyzje i zależy tylko do ciebie. Powinnaś wiedzieć, że dorosłość oznacza odpowiedzialność. Chociaż zawsze będę się tobą opiekować, nadopiekuńczość pozbawiłaby cię szansy na rozwinięcie skrzydeł.

#2 Bajki kłamią!

Wierzysz w księcia, który zjawi się na białym koniu? Możesz czekać na niego w nieskończoność. Dobro nie zawsze zwycięża, a życie nie jest czarno-białe. I choć to boli i wydaje się nam nieprawdopodobne – bajki potrafią wyrządzić krzywdę, bo nasza głowa przesiąka kłamstwami. Im szybciej to zrozumiesz, tym lepiej dla ciebie. Świat jest okrutny i wierz mi – nic nie jest idealne, ale możesz stworzyć własną definicję ideału. Staniesz w obliczu złamanego serca, zdrady przyjaciela, ludzi i rzeczy, które przeminą i znikną na zawsze. Musisz to zaakceptować i nauczyć się, jak iść do przodu, pomimo tego.

#3 Niczego od ciebie nie chcę

To, że przyszłaś na świat było moją decyzją i nie powinnaś myśleć, że cokolwiek jesteś mi winna. Jesteś wolnym człowiekiem i możesz robić co tylko zechcesz. Wierzę, że jeśli kiedykolwiek będę potrzebować twojej pomocy, to ją otrzymam, ale nie z poczucia przykrego obowiązku, a dlatego, że będzie to dla ciebie najbardziej naturalna rzecz na świecie. Wychowanie na dobrego, porządnego człowieka nie jest równoznaczne ze stosowaniem przymusu. Wręcz przeciwnie. Opiera się na zaufaniu i wierze w to, że nawet kiedy staniesz przed dużym wyzwaniem, nie postąpisz egoistycznie.

#4 Jeśli możesz na kimś polegać w 100%, to tą osobą jesteś tylko ty!

Matka wie najlepiej? Jestem tylko człowiekiem. Chociaż nosiłam cię pod sercem, różnimy się od siebie i nasz punkty widzenia też może być różny. To normalne. Matka wie, co dobre dla dziecka, ale to nie znaczy, że jest nieomylna. Powinnaś wiedzieć czego chcesz i nie pozwalać innym, aby próbowali cię na siłę zmieniać. Pamiętaj, że zawsze możesz przyjść do mnie po radę, ale ufać powinnaś tylko sobie i temu, co podpowiada ci serce. W życiu spotkasz wielu złych doradców, których rady będą wynikać z zazdrości, złośliwości i złej woli. To nie znaczy, że wszystkich powinnaś trzymać na dystans. Po prostu stosuj zasadę ograniczonego zaufania.

#5 W życiu nie wszystko da się zaplanować – jakieś 9/10 prób skończy się niepowodzeniem

Nasze życie nie zawsze układa się zgodnie z planem. Właściwie… w rzeczywistości bardzo rzadko układa się po naszej myśli. Ale to nie powinno cię zniechęcać. Nie bój się eksperymentować – popełnianie błędów jest częścią naszego życia. Wszystko, co powinnaś zrobić, to uwierzyć w siebie. Uwierzyć w swoje możliwości i w to, że zasługujesz na wszystko co najlepsze.

#6 Nie wszystkich możesz uszczęśliwić

Jeśli próbujesz uszczęśliwić wszystkich dookoła, jedyne co możesz osiągnąć, to rozczarowanie. Tak często dajemy od siebie bardzo wiele, a w zamian nie otrzymujemy nic. Albo cios zadany znienacka. Kiedy zaczynasz być miła dla wszystkich, ludzie łatwo się do tego przyzwyczajają i zaczynają traktować jako coś oczywistego. Po prostu rób swoje, starając się przy tym, żeby nikogo nie krzywdzić.

Zadanie „zadowolenia wszystkich” pozostaw pizzy. ;)

#7 Zawsze będę po twojej stronie, ale nie możesz polegać tylko na mnie

Bez względu na to, co akurat robię, jeśli tylko będziesz mnie potrzebować, zrobię wszystko co w mojej mocy, żeby ci pomóc. Bo dla mnie nie ma nic ważniejszego od ciebie. Ale to nie znaczy, że powinnaś na mnie polegać we wszystkim. Podejmuj decyzje odpowiedzialnie, a kiedy coś się nie powiedzie, ponieś konsekwencje. Jesteś dzielna i wierzę, że dasz sobie radę!

A ty, jakich rad udzieliłabyś swojej córce? Albo co chciałabyś usłyszeć od mamy, kiedy sama byłaś nastolatką?

Źródła: brightside.me
Fotografie: Pixabay.com

Może Cię zainteresować

zamknij