×

500 plus zamienione na bon? Jest odpowiedź wicepremier Jadwigi Emilewicz

500 plus zamienione na bon? „Program #Rodzina500plus w postaci ‘bonów’ to pomysł bardzo zły i pozbawiony uzasadnienia. Wprowadzanie takich pomysłów do debaty publicznej podważa zaufanie między rządem PiS i obywatelami” – grzmi była premier Beata Szydło w poście na Twitterze. A co na to minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, która zasugerowała możliwość zmian?

Sukces bonu turystycznego

Niedawno informowaliśmy o tym, że w Internecie ruszył handel bonami turystycznymi. Część rodziców uznała, że wolałaby zamienić bon na gotówkę, zapominając, że jest to działanie nielegalne.

Mimo to rząd uważa, że bon turystyczny to niepodważalny sukces. Przemawiają za tym dane: ledwie aktywowano możliwość rejestracji bonów turystycznych, a ZUS już obwieszczał dobre wiadomości:

Beneficjenci wykonali nimi ponad 1,2 tys. płatności na łączną kwotę ponad 973 tys. zł

– czytamy w komunikacie na Twitterze, zamieszczonym 1 sierpnia.

Jadwiga Emilewicz z Porozumienia w rozmowie z Money.pl stwierdziła, że rząd ma pewność, że pieniądze trafią na wypoczynek dzieci, nie zaś „łatanie dziur w budżecie domowym”. Wicepremier uznała to za ogromną zaletę bonu turystycznego.

Za sprawą tego, że jest to ta blockchainowa płatność, numeryczna, my jesteśmy pewni, że te środki rzeczywiście trafią do branży turystycznej, posłużą rzeczywiście wypoczynkowi rodzinnemu, wypoczynkowi dzieci i młodzieży. Więc tutaj realizacja innych świadczeń w ten sposób daje także gwarancję, że to, co ustawodawca zaplanował, w istocie zostanie zrealizowane

– wyjaśniła Emilewicz.

500 plus zamienione na bon?

Po takich pochwałach samo nasuwało się jedno pytanie – czy rząd będzie chciał zamienić świadczenie 500 plus na bony?

Tak, potwierdzam, będziemy chcieli przechodzić w jak największą liczbę realizacji kolejnych świadczeń właśnie w taki sposób

– odparła minister.

Zaznaczyła jednak, że to, które świadczenia zostaną objęte cyfryzacją, będzie dopiero ustalane. Mimo wszystko ta wypowiedź nie mogła obejść się bez echa.

Jedną z osób, które zareagowały jako pierwsze, była właśnie poprzednia premier Beata Szydło. „Nie idźmy tą drogą” – zaapelowała na Twitterze.

Do tablicy wywołano w końcu wicepremier i minister rozwoju Emilewicz, która w rozmowie z „Super Expressem” zapewniła:

Nie ma mowy o zamianie 500+ na bon, nic takiego nie padło w mojej wypowiedzi. I chciałabym uspokoić wszystkich Polaków, beneficjentów programu 500+ i panią premier Beatę Szydło, że nie ma absolutnie żadnych planów zmiany programu 500+.

Emilewicz wyjaśniła również, że w jej wypowiedzi, wokół której pojawiły się niejasności, chodziło o podobne programy. Jeśli takie pojawią się w przyszłości.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować