×

Zmiany w programie 500 plus? Świadczenie otrzymają tylko pracujący rodzice?

500 plus tylko dla pracujących? Flagowy program rządu Zjednoczonej Prawicy istnieje już od 4 lat. Ale emocje z nim związane nie gasną. Kryzys spowodowany pandemią koronawirusa sprawił, że dyskusja rozgorzała na nowo. Co sądzi na ten temat większość Polaków?

Obietnice, które się spełniają

Obiecanki, cacanki, a głupiemu… wiadomo. I choć początkowo sceptycy w podobnym tonie wypowiadali się na temat 500 plus, ostatecznie program stał się kartą przetargową w rękach rządu. Politycy PiS potraktowali 500 plus jako argument, że słowa dotrzymują.

Od 4 lat czołowi politycy partii rządzącej obwieszczają sukces programu Rodzina 500 plus. Ale właśnie co do tego „sukcesu” zdania są mocno podzielone.

Ustawę o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci Sejm przyjął 11 lutego 2016 roku. Już po dwóch miesiącach 500 plus zaczęto wypłacać rodzinom z co najmniej dwójką dzieci. Zmieniło się to dopiero w 2019 roku.

W ciągu tych czterech lat wysuwano wiele zarzutów: 500 plus jest wydawane na alkohol, zachęca Polaków do nieróbstwa, wyrzuca kobiety z rynku pracy, finansuje patologię itd. A co dziś na ten temat sądzą Polacy?

500 plus tylko dla pracujących?

Money.pl i WP.pl opublikowały w poniedziałek wyniki sondażu panelu badawczego Adrianna, dotyczącego ewentualnych zmian w programie Rodzina 500 plus. Wyniki dla wielu rodziców mogą okazać się zaskoczeniem.

Aż 62 proc. ankietowanych (43 proc. zdecydowanie tak, 19 proc. raczej tak) uważa, że 500 plus powinno być wypłacane miesięcznie na każde dziecko wyłącznie wtedy, gdy pracuje przynajmniej jeden z rodziców. Przeciwnych wobec takiego stanowiska było jedynie 17 proc. ankietowanych. Pozostali udzielili odpowiedzi „trudno powiedzieć”.

Co ciekawe, wśród tych 62 proc. jest również wielu zwolenników PiS (56 proc. wyborców za, 22 proc. przeciw) i Koalicji Obywatelskiej (tu z kolei 78 proc. za, 10 proc. przeciw).

Czy będą zmiany w programie?

Nawet wyjątkowa zgodność wyborców PiS i Koalicji Obywatelskiej niewiele może w tym przypadku zmienić. Członkowie rządu nie przewidują zmian w programie.

Do tej pory do polskich rodzin w ramach programu Rodzina 500 plus trafiło ok. 121 mld zł. Według Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, zaostrzenie zasad przyznawania 500 plus oraz pozostałych programów socjalnych, mogłoby aż o 50 proc. ograniczyć deficyt w przyszłorocznym budżecie.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować

zamknij