Rodzina 500 plus: do tej pory do rodzin trafiło już ponad 120 mld złotych!
Od początku wzbudzał mnóstwo kontrowersji. Dla jednych był powodem, żeby oddać swój głos na PiS, dla innych wręcz przeciwnie. Na flagowy program partii rządzącej „Rodzina 500 plus”, przeznaczono już ponad 120 miliardów złotych.
Rodzina 500 plus
Program ruszył 1 kwietnia 2016 roku. To oznacza, że w tym roku minęły już 4 lata, od kiedy stał się częścią życia rodzin. W tym czasie program spotkał się zarówno z niezliczonymi pochwałami, jak i skrajną krytyką.
W lutym tego roku w całej Polsce uprawnionych do świadczenia było 6,483 mln dzieci, w tym 61 tys. dzieci przebywających w pieczy zastępczej. Największe kwoty trafiły do województw mazowieckiego, śląskiego i wielkopolskiego.
Przypomnijmy, świadczenie z czasem rozszerzono tak, by obowiązywało każde dziecko w rodzinie.
120,9 mld zł i na tym nie koniec
Z początkiem nowego roku szkolnego przyszła kolej na nowe podsumowanie, przestawione przez minister rodziny Marlenę Maląg. Wynika z niego, że do polskich rodzin trafiło dotąd ponad 120 mld złotych.
Do tej pory do polskich rodzin w ramach programu „Rodzina 500 plus” trafiło już 120,9 mld zł
— przekazała Maląg.
Minister dodała również, że środki z programu stanowią 6 tys. zł rocznego wsparcia dla 6,5 mln dzieci, a ok. 250-300 tys. z nich to dzieci z niepełnosprawnościami.
W tym trudnym czasie, w jakim się znajdujemy, świadczenie wychowawcze przybiera formę swoistego dochodu gwarantowanego polskim rodzinom odczuwającym ekonomiczne następstwa walki z epidemią COVID-19
— podkreśliła Maląg.
Szefowa MRPiPS wspomniała także o sukcesie pozostałych programów społecznych, które wspierają polskie rodziny. To także „Dobry start” czy „Posiłek w szkole i w domu” (budżet programu to 550 mln zł).
„Rodzina to najlepsza inwestycja”
W wystąpieniu Maląg nie zabrakło nie tylko liczb, ale i licznych pochwał. Minister podkreśliła, iż nawet pandemia nie była w stanie naruszyć silnych fundamentów polityki prorodzinnej PiS.
Nie mamy wątpliwości, że rodzina to najlepsza inwestycja. Dzisiaj, po pięciu latach naszych rządów, jesteśmy w czołówce państw unijnych, które wydają najwięcej środków z budżetu państwa na rzecz rodzin w stosunku do PKB. W Polsce jest to już 4 proc. W 2015 r. było to ponad dwa razy mniej – tylko 1,78 proc
— powiedziała Maląg.
Warto pamiętać, że aby w 2021 roku otrzymać pieniądze z programu 500 plus, trzeba będzie złożyć wniosek już od 1 lutego.