×

500 plus na pierwsze dziecko. Jeśli się pospieszysz, pieniądze otrzymasz w wakacje

Rząd przyjął już zmiany w projekcie Rodzina 500 plus. Gabinet Mateusza Morawieckiego ustalił, jak będzie brzmieć ustawa wprowadzająca 500+ na pierwsze dziecko. Wiadomo też, na kiedy planowane są wypłaty pierwszych świadczeń z tego tytułu. Można spodziewać się ich jeszcze w tym roku.

Rodzina 500 plus

Do tej pory 500 plus przysługiwało rodzicom na drugie i każde kolejne dziecko. Pieniądze na pierwszą pociechę można było uzyskać po spełnieniu odpowiedniego kryterium dochodowego.

Prawie 3 lata po wprowadzeniu, program nadal dzieli kraj i ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Tym czasem, na lutowej konwencji, partia rządząca zapowiedziała wprowadzenie 500+ na każde dziecko.

500+ na każde dziecko

Rządzący nie poprzestali na zapowiedziach, więc prace nad projektem ruszyły od razu. Tym bardziej, że ogłosili zamiar wprowadzenia projektu jeszcze w tym roku. Zakończenie prac nad projektem ogłosili wczoraj Premier Mateusz Morawiecki oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Elżbieta Rafalska. Premier Morawiecki jest zachwycony efektami kolejnych programów prorodzinnych:

Przeszliśmy rewolucję, pozytywną rewolucję prorodzinną, pozytywną rewolucję prorozwojową, rewolucję gospodarczą. Ona powoduje, że dzisiaj mamy jeden z najwyższych wzrostów gospodarczych przy zrównoważeniu czynników makroekonomicznych

Mateusz Morawiecki zwrócił także uwagę na przewidywane przez siebie, długofalowe skutki projektu:

W długim horyzoncie czasowym: 10, 20, 30 lat, program 500 plus, program, który ma służyć dzietności, ma służyć temu, żeby poprawić demografię Polski, żeby była młodzież, która będzie potem pracowała i na nasze emerytury, i na rozwój gospodarczy całego kraju. To po to tworzymy ten program – dla długofalowego rozwoju Polski

Poza tymi argumentami na poparcie rządowych projektów społecznych, podkreślił też, że korzystające z nich rodziny inwestują więcej w zajęcia pozalekcyjne czy wyjazdy wakacyjne.

Pozytywne skutki programu reklamowała również minister Rafalska. Zwróciła uwagę, że do tej pory ze świadczenia skorzystało już 53% polskich dzieci do 18 roku życia. Do tej pory trafiło do nich prawie 69 mld zł z 500 plus. Minister Rafalska podała też istotną informację, co do daty wprowadzenia świadczeń:

Od lipca będzie można składać wnioski online o 500 plus. Od sierpnia także tradycyjnie, papierowo

Zasady przyznania 500+ na pierwsze dziecko

Prawo do uzyskania świadczeń ze zmienionego programu będą mieli rodzice wszystkich dzieci do 18 roku życia, w tym jedynaków. Bez znaczenia będzie dochód uzyskiwany przez rodzinę.

Do tej pory, pieniądze na pierwsze dziecko można było uzyskać po spełnieniu kryterium dochodowego, czyli nie więcej niż 800 zł netto na człona rodziny.

Przyjmowanie wniosków o wypłatę świadczenia ma ruszyć z lipcem 2019 roku. Od 1 lipca będzie można składać je drogą elektroniczną, a od 1 sierpnia na papierze. Jeśli odpowiednie dokumenty złożymy do końca września, pieniądze otrzymamy z wyrównaniem od 1 lipca bieżącego roku.

Może Cię zainteresować