×

5-letni chłopiec został skazany na dożywocie. Według władzy dopuścił się poczwórnego morderstwa

5-letni chłopiec, został skazany na karę dożywotniego więzienia. Zbrodnie, których miał się dopuścić chłopczyk to: poczwórne morderstwo, zakłócanie porządku i niszczenie mienia publicznego.

Ahmen Mansour Qarni urodził się we wrześniu 2012 roku, a przestępstwa zostały popełnione w styczniu 2014 roku podczas zamieszek. Chłopiec miał wtedy półtora roku, więc jak to możliwe, że tak małe dziecko dopuściło się tak okropnych zbrodni?

„Nie zabierajcie mi mojego syna”

Zrozpaczony ojciec chłopca nie mógł uwierzyć w tę niedorzeczną sytuację.

Mówią, że zabiorą mi mojego synka. Nikt nie może go zabrać. Boże pomóż – mówił.

Obrońcy dziecka twierdzą, że doszło do pomyłki. Na ławie oskarżonych najprawdopodobniej miał zasiąść 50-letni Ahmed Karin. Przyczyną nieporozumienia było niedostarczenie aktu urodzenia chłopca na czas. Obrońca 5-latka Faisal a-Sayd tłumaczy całą sytuację:

Świadectwo urodzenia chłopca zostało przekazane stanowym organom bezpieczeństwa dopiero w momencie, gdy dodano jego nazwisko do listy pozostałych oskarżonych. Niestety, sprawa została już przekazana do sądu wojskowego, przez co został skazany za przestępstwa, których dopuścił się ktoś inny (…) to tylko pokazuje, że sędzia nie zapoznał się ze sprawą.

W Internecie zrobiło się głośno

Omyłkowe skazanie chłopca, który w momencie popełnienia przestępstw miał niespełna 2 lata, spowodowało zamieszanie w mediach społecznościowych. Użytkownicy krytykowali skorumpowany rząd Egiptu i łamanie systemu prawnego.

W Egipcie nie ma czegoś takiego jak sprawiedliwość – powiedział prawnik Mohammed Abu Hurrira – Egipt jest w rękach lunatyków i szaleńców – dodał.

Na mediach społecznościowych pojawiło się wiele komentarzy na temat skazania chłopca. Użytkownicy wypowiadają się o kompromitacji egipskiego wymiaru sprawiedliwości, a także o zmniejszającym się zaufaniu przez społeczeństwo do systemu sprawiedliwości. Inni doszukują się innego rozwiązania, komentując, że może miał zostać skazany starszy krewny dziecka, jednak ze względu na to, że nie udało się go znaleźć, sąd chciał ukarać 5-letniego dziś chłopca.

Międzynarodowe oburzenie doprowadziło do zniesienia zarzutów i oczyszczenia dziecka z czynów. Jednak pozostaje pytanie, czy w przyszłości podobne sytuacje się nie powtórzą?

Polecane

Może Cię zainteresować