×

35 dni urlopu wypoczynkowego i wyższe pensje. Kogo będą dotyczyły te wielkie zmiany?

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych chce zrównania urlopu dla wszystkich i wydłużenia go do 35 dni. Jeśli tak się stanie, Polacy zyskaliby aż półtora miesiąca wolnego od pracy!

35 dni urlopu

Obecnie urlop uzależniony jest od stażu pracy. Dla tych, którzy pracują krócej to 20 dni, dla pozostałych 26 dni. Należy również pamiętać, że osoby pracujące na umowę zlecenie w ogóle prawa ustawowego do urlopu wypoczynkowego nie posiadają.

OPZZ chce, żeby wszyscy dostali 35 dni urlopu i to bez względu na długość stażu pracy.

Już kiedyś były takie plany

W 2015 roku Unia Europejska miała zrównać czas urlopu wypoczynkowego do 35 dni dla osób, które wiek emerytalny osiągałyby w wieku 67 lat. Polska podlegałaby tej dyrektywne za rządów PO, przed obniżeniem tej granicy wieku.

Obecnie jest to 60 i 65 lat odpowiednio dla kobiet oraz mężczyzn, więc długość urlopu pozostała taka jak wcześniej.

Pracujemy najwięcej w Europie?

Obecnie Polacy w porównaniu do mieszkańców innych krajów europejskich pracują znacznie dłużej i to przy niezbyt długim urlopie. We Francji tydzień pracy to tylko 35 godzin przy 30 dniach urlopu. Na Węgrzech pracownicy również mają 30 dni wolnego, już po ukończeniu 45. roku życia.

35-dni urlopu
Pixabay

Bez zgody nie ma pracy

Związki zawodowe chcą również, żeby praca w godzinach nocnych oraz nadgodziny były przydzielane osobom po 50. roku życia dopiero za ich wyraźną zgodą. Ponadto doświadczeni pracownicy mogliby dostawać dodatkowe środki za umowy mentorskie.

Paweł Śmigielski z OPZZ przyznaje, że jest to specyficzny rodzaj pracy:

Tego typu praca jest najbardziej obciążająca. Kolejna propozycja, to wprowadzenie umowy mentorskiej, która gwarantowałaby osobom po 50. dodatkowe pieniądze. Często jest tak, że doświadczony pracownik zarabia tyle, co młoda dopiero co przyjęta do firmy. Starszy pracownik powinien zarabiać więcej, choćby dlatego, że dzieli się swoją wiedzą i umiejętnościami z mniej doświadczonymi członkami zespołu.

Co sądzicie o tym pomyśle? Czy zrównanie i wydłużenie urlopu przyniesie nam trochę wytchnienia?

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: kadry.infor.pl, poradnikpracownika.pl, tvn24bis.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować

zamknij