×

1300 złotych dla każdego? W Polsce chcą przetestować dochód bezwarunkowy!

1300 złotych dla każdego? To nie Prima Aprilis! Polska ma dołączyć do grona krajów, w których testowany będzie bezwarunkowy dochód podstawowy. Na eksperymencie mogą skorzystać tysiące osób!

1300 złotych dla każdego?

Dochód bezwarunkowy – brzmi to pięknie, ale od razu wzbudza podejrzenia. Chodzi o nietuzinkowy eksperyment, który ma dotrzeć również do Polski, a konkretnie do gmin na Warmii i Mazurach. To właśnie tam grupa mieszkańców (minimum 5 tys., maksimum 31 tys. osób) co miesiąc będzie otrzymywać 1300 złotych… za nic. Eksperyment potrwa przez dwa lata. Pieniędzmi będzie można rozporządzać w dowolny sposób.

W Polsce eksperyment przeprowadzi Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Przygranicza, które skupia 10 niewielkich gmin. Rejon wybrano nieprzypadkowo.

Ten obszar źle wypada pod względem dochodów, ubóstwa, aktywności gospodarczej i bezrobocia. Interwencja, jaką byłby program pilotażowy bezwarunkowego dochodu podstawowego, mogłaby przynieść istotny efekt. Jest to region wyludniający się, popegeerowski, mocno dotknięty przez skutki transformacji ustrojowej, ale także zamknięcia małego ruchu granicznego w 2018 r.

– tłumaczy dr Maciej Szlinder z UAM, który należy do zespołu przygotowującego eksperyment.

Wolność od ubóstwa

Celem wprowadzenia dochodu bezwarunkowego jest zagwarantowanie ludziom wolności od ubóstwa i wyrównanie szans Polaków. W ramach eksperymentu pieniądze są wypłacane niezależnie od tego, czy ktoś jest bogaty czy biedny, czy pracuje, czy też jest bezrobotny. Koncepcja obejmuje również dodatki dla osób o specjalnych potrzebach, a więc na przykład dla osób z niepełnosprawnością.

Polska będzie kolejnym krajem, który przetestuje uniwersalny dochód bezwarunkowy. Wcześniej na takie rozwiązanie zdecydowała się m.in. Finlandia. Pieniądze trafiały tam do 2 tys. bezrobotnych. Jak twierdzi Guy Standing – profesor Uniwersytetu Londyńskiego, eksperyment „zaowocował poprawą zdrowia uczestników i nieco większym zatrudnieniem w objętej w nim grupie”.

W ubiegłym roku specjalny program rozpoczęły też Niemcy.

Czy dochód wypłacany „za nic” pozytywnie wpłynie na zachowania mieszkańców Warmii i Mazur? Na razie na temat eksperymentu wiadomo niewiele, ale dr Maciej Szindler, w rozmowie z „Rzeczpospolitą” stwierdził, że to rząd miałby wskazać konkretne gminy i zapewnić finansowanie.

Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij