×

13 faktów o katastrofie w Czarnobylu. Wiele informacji po dziś dzień było ukrytych

Obecnie serial HBO „Czarnobyl” jest u szczytu popularności, a cały świat w końcu dowiedział się, co wydarzyło się w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Widzowie byli zdumieni tym, jak szybko promieniowanie niszczy ludzi i wszystkie żywe istoty. Teraz chcą wiedzieć więcej. Dlatego zebraliśmy 13 przerażających faktów o Czarnobylu, które pomogą dowiedzieć się więcej o eksplozji w elektrowni jądrowej.

Trudno jest oszacować, ale mówi się, że liczba zgonów z wypadku w Czarnobylu może wynosić od 4000 do 90 000 osób

Liczba ta obejmuje natychmiastowe zgony z powodu pierwszej eksplozji, 29 zgonów z powodu ostrej choroby popromiennej w nadchodzących miesiącach i tysiące, które mogą zginąć w przyszłości z przyczyn związanych z promieniowaniem.

Wasilij Ignatenko, jeden z pierwszych strażaków, którzy brali udział w gaszeniu pożaru, doznał strasznie powolnej, dwutygodniowej śmierci z powodu napromieniowania

Lekarze mówili o tych, którzy otrzymali dużą dawkę promieniowania, że mają „opaleniznę jądrową”. Ich skóra była koloru brązowego, nawet pod ubraniem – tam, gdzie teoretycznie nie była na nic narażona

W wyniku radiofobii w Europie po awarii w Czarnobylu przeprowadzono około 100 000–200 000 aborcji

Radiofobia jest kompleksem neurosomatycznych zaburzeń psychicznych i fizjologicznych, czasem trudnych do leczenia, wyrażonych w strachu przed różnymi źródłami jonizacji (promieniowania) i niejonizującego promieniowania elektromagnetycznego

Terytorium wokół Czarnobyla stało się znane jako Czerwony Las z powodu martwych drzew

Wysoka dawka promieniowania doprowadziła do śmierci drzew i ich zabarwienia na kolor brązowo-czerwony, który nastąpił w ciągu 30 minut po wybuchu. Podczas prac dekontaminacyjnych las został zrównany z ziemią.

Zamknięta strefa wokół terenów najbardziej dotkniętych skutkami katastrofy w Czarnobylu nazwana została „Strefą Wykluczenia”

Chociaż Strefa Wykluczenia jest nadal strzeżona przez ukraińskie wojsko i nadal jest bardzo radioaktywna, tysiące ludzi nielegalnie wróciło do swoich domów. Mieszka tam około 130-150 osób. Wiele z nich to starsze kobiety, które nadal pracują na roli.

Życie w tym miejscu różni się od normalnych miasteczek

Nie ma szkół ani szpitali, a zamieszkanie w nim jest zdecydowanie niebezpieczne, ponieważ to miejsce jest nadal radioaktywne.

Mieszkańcom nie wolno było zabierać ze sobą zwierząt w trakcie ewakuacji w 1986 roku

I niestety podobnie jak w serialu wysłano tam żołnierzy, by zabijali zwierzęta, ale w lasach Czarnobyla i w strefie wyłączonej przetrwały setki bezpańskich psów. Są potomkami tych, którzy pozostali w Prypeci i przeżyli. Niestety, z powodu promieniowania u tych psów, średnia długość życia jest znacznie skrócona. Najczęściej żyją tylko około 6 lat.

Strefę Wykluczenia jednak można odwiedzać. Robi tak bardzo dużo osób

Biura podróży zgłosiły 40-procentowy skok rezerwacji wycieczek od chwili, gdy wyemitowano pierwszy odcinek serialu. W Prypeci można dziś zobaczyć szkolną stołówkę wypełnioną porzuconymi maskami gazowymi leżącymi na podłodze. Albo tajemnicze lalki, które są starannie ułożone na łóżkach w Czarnobylu. Można spotkać porzucone zeszyty szkolne i rysunki na ścianach, które są dość niepokojące.

W Prypeci jest także opuszczony park, który wygląda upiornie

Na Ukrainie w pierwszych pięciu latach po katastrofie częstość występowania raka wśród dzieci wzrosła o ponad 90%

W ciągu pierwszych 20 lat po wypadku w Rosji, na Ukrainie i Białorusi wśród osób poniżej 18. roku życia było około 5000 przypadków raka tarczycy.

Nad 4. blokiem energetycznym, w którym doszło do wypadku, zbudowano kopułę, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się radioaktywnego pyłu

W lutym 2013 r. W elektrowni jądrowej w Czarnobylu zawaliło się kilka betonowych paneli. Sama kopuła nie została uszkodzona, a ten incydent nie wpłynął na poziom promieniowania w elektrowni jądrowej. Jednak istniały obawy, że sama kopuła może się zawalić.

Mówi się, że obszar wokół Czarnobyla nie będzie bezpieczny dla ludzi przez co najmniej 20 000 lat

Może Cię zainteresować