×

103 uczniów jednej szkoły zachorowało na raka. Jak do tego doszło?

Przypadek? W tej sytuacji raczej nie może być mowy o przypadku lub zbiegu okoliczności. 103 uczniów jednej szkoły zachorowało na raka. Okazuje się, że rozwiązania tej zagadki trzeba szukać ok. 20 kilometrów od liceum.

103 uczniów jednej szkoły zachorowało na raka

Wszystko zaczęło się 22 lat temu, od diagnozy, postawionej u absolwenta Colonia High School w Woodbridge. Diagnoza była bezlitosna – rzadki przypadek guza mózgu. W 2021 roku Al Lupiano dowiedział się, że rzadkiego guza mózgu ma także jego żona. To można było jeszcze uznać za diaboliczny zbieg okoliczności. Ale gdy taką samą diagnozę usłyszała siostra mężczyzny, Al Lupiano wiedział, że nie może być mowy o przypadku. Postanowił, że przeprowadzi prywatne śledztwo.

Nie spocznę, dopóki nie znajdę odpowiedzi

– stwierdził Lupiano.

Szybko okazało się, że w Woodbridge jest co najmniej kilka przypadków zachorowania na ten rzadki nowotwór. W dodatku wszystkie dotyczą osób, które kiedyś chodziły do Colonia High School.

Nagłośnienie sprawy w mediach społecznościowych doprowadziło do zaskakującego odkrycia. W ciągu trzech tygodni znaleziono 103 potwierdzone przypadki nowotworu. Większość z tych osób uczyła się we wspomnianym liceum w latach 1975-2000. Ale był też absolwent, który zakończył edukację w 2014 roku.

Klucz do rozwiązania zagadki

Sprawą zainteresowały się lokalne media i władze. Jak dowiadujemy się z Facebooku Ala, 20 km od liceum znajdowała się fabryka uranu. Zamknięto ją w 1967 roku, usunięto część skażonej gleby, a następnie… wybudowano liceum.

Lupiano walczy o to, żeby sprawy nie wyciszono.

Potrzebujemy działania! Potrzebujemy dochodzenia! Potrzebujemy odpowiedzi! (…) Trzy tygodnie temu na łożu śmierci złożyłem ukochanej siostrze obietnicę – odkryję prawdę! Nie spocznę, dopóki nie znajdę odpowiedzi!

– napisał mężczyzna w poście.

Fotografie:

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij