×

100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Te obchody są wyjątkowo smutne…

Dziś przypada 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II – Wielkiego Polaka i Wielkiego Człowieka. Jednak tegoroczne obchody, zamiast niezapomnianych uroczystości, będą kojarzyć się raczej z wyjątkowym smutkiem.

Nie tylko ze względu na koronawirusa…

Jedna z najważniejszych postaci XX wieku

Robił wszystko, żeby łączyć, zamiast dzielić. Kochał dzieci, wiedział, jak mówić do młodych. Otaczał swoją miłością schorowanych, starych i biednych.

Pocieszający, wspierający, dobry i rozmodlony – takim widział go świat, i takim zapamiętają go nawet osoby, nie należące do Kościoła Katolickiego.

Dziękuję za to, że niezwykły pontyfikat, nauczanie i dziedzictwo papieża Polaka są pamiętane i rozwijane w całym naszym kraju, a zwłaszcza tutaj, na Jasnej Górze, gdzie u progu swego pontyfikatu Jan Paweł II zawierzył samego siebie Matce Bożej Jasnogórskiej i gdzie później wielokrotnie pielgrzymował, odwiedzając ojczyznę

– powiedział prezydent Andrzej Duda i nazwał papieża jedną z najważniejszych postaci XX wieku.

Święty Jan Paweł II odegrał szczególną rolę dla wszystkich Polaków. „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi” – mówił podczas pielgrzymki do Polski. Te słynne słowa, wypowiedziane w 1979 r.  na ówczesnym Placu Zwycięstwa w Warszawie, stały się m in. wezwaniem do walki z komunizmem.

100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II

18 maja przypadają obchody urodzin niezwykłego papieża i człowieka.

Dzisiaj św. Jan Paweł II obchodziłby swoje setne urodziny. Choć większość z nas nadal pamięta jego pielgrzymki, jego słowa i ciepły uśmiech, od śmierci wybitnego Polaka minęło 15 lat. Dziś jest już uznany świętym.

Wielu wiernych zadaje sobie pytanie, jak wyglądałaby ta ciężka sytuacja, związana ze światową pandemią, gdyby nadal był tutaj „nasz papież”. Jakimi słowami ukoiłby ból i strach?

Zamiast kojącej obecności, wszystkim wiernym przyszło obchodzić wyjątkowe, setne urodziny papieża Polaka. Niestety, wyjątkowe ze względu na towarzyszący im strach i smutek…

Dokument Sekielskich zepsuł ważne obchody?

W sobotę odbyła się premiera nowego filmu braci Sekielskich, poruszającego temat pedofilii w kręgach kościelnych. Jedną z głównych postaci pojawiających się w dokumencie, jest biskup Janiak, który – według materiałów zebranych przez braci Sekielskich – dopuszczał się licznych zaniedbań, przyczyniających się do cierpienia ofiar pedofili.

Janiak stał się wpływową postacią w polskim Kościele, dzięki decyzji Jana Pawła II, który w 1996 roku nominował go na biskupa pomocniczego diecezji wrocławskiej. Siłą rzeczy, postać papieża Polaka pojawia się w kontekście przykrych wydarzeń i – zdaniem wielu – premiera filmu 16 maja, kładzie cień na obchodach 100. urodzin. Brytyjski „The Guardian” zamieścił nagłówek: Polski dokument o krzywdzeniu dzieci przez duchownych katolickich zepsuł obchody stulecia urodzin papieża Jana Pawła II.

Bracia Sekielscy zapowiadają również kolejny film, tym razem skupiony głównie na postaci Jana Pawła II w kontekście pedofilii w środowisku duchownych. Co się w nim pojawi?

Uroczystości przeniesione do sieci

Archidiecezja Krakowska zaplanowała, że obchody setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II będą trwały przez trzy dni. Towarzyszące im uroczystości, odbędą się m.in. w Wadowicach, w Krakowie i Watykanie. W sobotę zainaugurowała je międzynarodowa modlitwa różańcowa, transmitowana z Kaplicy Arcybiskupów Krakowskich, w której Karol Wojtyła przyjął święcenia kapłańskie. Uroczystości związane z ważną rocznicą, skupią się głównie w telewizji i internecie.

Dzisiaj o godz. 18:05 w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie odbędzie się koncert „Santo Subito – prorok naszych czasów” transmitowany przez TVP 1.

Fotografie: Twitter, twitter.com

Może Cię zainteresować