×

10 rzeczy, których nie da się kupić za pieniądze

Pieniądze nigdy nie uczyniły nikogo szczęśliwym, ani nigdy nie uczynią. Nie mają w swojej naturze nic, co zapewniałoby szczęście. Im więcej ich człowiek ma, tym więcej chce mieć – tak o pieniądzach mówił amerykański polityk, Benjamin Franklin.

Pieniądze szczęścia nie dają – słyszysz i myślisz, że ich brak tym bardziej nie uszczęśliwia. I masz rację. Ale są rzeczy, których nie możesz kupić za żadne pieniądze. Szkoda, że wielu ludzi zaczyna to rozumieć dopiero, kiedy jest już za późno na zmiany…

#1 Miłość

Za pieniądze możesz kupić pożądanie, atrakcyjny wygląd i moc oddziaływania. Ale wciąż – nie są w stanie kupić miłości. Choć to mogłoby być piękne, prawda? Ile serc mniej byłoby złamanych, gdyby można było kupić uczucie… Miłość jest czymś szczerym, intymnym i tajemniczym. Nawet ogromne pieniądze nie mają takiej mocy sprawczej, która pozwoli kupić czyjąś miłość. Pieniędzmi możesz zapłacić za produkt lub usługę, dać komuś komfort i luksus. Żyjemy w kulturze, w której bogactwo oczarowuje i robi wrażenie. Ale nie jest w stanie wypełnić życia tak, jak miłość.

#2 Prawda

Pieniądze mogą zapewnić wpływy, ale ostatecznie to prawda wywiera największy wpływ na człowieka. Pieniądze często wygrywają, to prawda. Mogą przekonać do konkretnych racji, nakłonić do pozytywnej opinii. Ale bez względu na to, ile pieniędzy zostanie wydanych na ukrywanie prawdy, ona i tak w końcu się przebija.

#3 Czas

Nigdy nie będziesz już młodszy niż właśnie w tej minucie życia. Czasu nie zwrócą ci żadne pieniądze świata. Choć to przybijające, że umieramy od momentu narodzenia, każdy z nas musi się z tym pogodzić. Pieniądze mogą sprawić, że będziesz czuł się i wyglądał młodziej. Ale nie zmienią metryki. Jedyne co możesz zrobić, to korzystać z życia w pełni i traktować je jako największy dar.

#4 Pokój

Akceptacja złych rzeczy i próba przekucia ich w dobre, to jedyne, co może przynieść wewnętrzny spokój. Spójrz na niezliczone ilości pieniędzy, które rządy i jednostki wydawały w ramach budowania pokoju. Na ile były skuteczne?

#5 Talent

Pieniądze mogą pomóc w rozwoju talentu i umiejętności, ale nigdy nie będą ws tanie nadrobić braku talentu. Procesy mentalne i zręczność umysłu nie zależą od stanu konta, choć wielu by tego chciało.

#6 Zdrowie

Prawdą jest, że za pieniądze można kupić lekarstwa i opiekę medyczną. Ale fakty są takie, że chorujemy i umieramy niezależnie od stanu konta. Pokazuje to przykład wielu zamożnych, którzy sądzą, że za pieniądze mogę kupić powrót do zdrowia lub ochronić się przed starzeniem. Efekty tych starań widzimy często na szokujących zdjęciach celebrytów…

[wp_quiz id=”170″]

#7 Dobre wychowanie i klasa

Co więcej, dobre maniery często przeczą wypchanemu portfelowi. Człowiek, który ma klasę, nie obnosi się z bogactwem. Natomiast ten, który jest bogaty, łatwo i często popada w pułapkę samozachwytu. I myśli, że pieniądze dają mu prawo do bycia aroganckim i niegrzecznym.

#8 Prawdziwi przyjaciele

Bycie bogatym na pewno przyciąga wielu ludzi. Jednak czy w tym towarzystwie znajdzie się choć jeden szczery przyjaciel, który pomoże ci nawet, kiedy stracisz wszystko?

#9 Wiedza

Możesz zapłacić za prywatną szkołę, najlepszą uczelnię i zdobyć dyplom. Jednak nie zdobędziesz w ten sposób mądrości, która przychodzi z doświadczeń, często bolesnych.

#10 Obecność i akceptacja

Być może to umiejętna obecność i poczucie akceptacji bez osądzania są najważniejsze, żeby czuć się szczęśliwym. O mądrej obecności i akceptacji marzy wiele dzieci pochodzących z bogatych domów. Na darmo.

Fotografie: Pixabay.com

Może Cię zainteresować