×

Związek grupy krwi z koronawirusem. Kto jest najbardziej podatny na zakażenie?

Związek grupy krwi z koronawirusem wykryli i potwierdzili duńscy naukowcy z Odense. Najnowsze badania wykazały, że SARS-CoV-2 unika grupy 0. Kto zaś jest najbardziej podatny na zakażenie?

Badania duńskich naukowców

Naukowcy od początku pandemii podejrzewali, że podatność na zakażenie koronawirusem, poza oczywistymi przyczynami, takimi jak wiek, waga i ogólny stan zdrowia, może mieć związek z grupą krwi.

Duńskim badaczom z Odense udało się potwierdzić tę zależność. W toku badań potwierdzili hipotezę, że osoby z grupą krwi 0 są mniej podatne na zakażenie, a jeśli do niego dojdzie, mniej podatne na powikłania niż osoby z innymi grupami krwi.

Okazało się, że koronawirus unika grupy krwi 0, natomiast najbardziej lubi grupy A i AB. Wyniki badań duńskiego zespołu zostały opublikowane w Blood Advances.

Naukowcy zbadali liczbę wykonanych testów według podziału grupy krwi. Analiza porównawcza wykazała, że spośród 7 422 osób zakażonych koronawirusem, 38,4 proc. stanowiły osoby z grupą krwi 0. To może wydawać się dużo, ale gdy weźmiemy pod uwagę, że w populacji Danii grupa 0 stanowi 41,7 proc., to liczba zakażeń w obrębie osób o tej grupie krwi okazuje się niewielka.
Z kolei wśród osób w grupą krwi A, która w tej populacji stanowi 42,4 proc. wykryto 44,4 proc. zakażeń koronawirusem.

Związek grupy krwi z koronawirusem

W badaniu naukowcy wzięli również pod uwagę pochodzenie etniczne. To akurat nie jest nowość, bo od miesięcy było wiadomo, że na zakażenie podatni są Afroamerykanie i Azjaci – bardziej niż biali, a ma to związek z poziomem witaminy D w organizmie.

Jak wyjaśnia główny autor badania, dr Torben Barington ze Szpitala Uniwersyteckiego w Odense:

Bardzo ważne jest rozważenie właściwej grupy kontrolnej, ponieważ częstość występowania grupy krwi może się znacznie różnić w różnych grupach etnicznych i różnych krajach. Dania to mały, jednorodny etnicznie kraj z publicznym systemem opieki zdrowotnej i centralnym rejestrem danych laboratoryjnych. Zatem nasze badania są oparte na populacji, co daje naszym odkryciom mocne podstawy.

Równocześnie korelacje między podatnością na zakażenie koronawirusem a grupą krwi badali kanadyjscy naukowcy. W szpitalu w Vancouver przeprowadzono badanie na grupie 95 pacjentów w stanie krytycznym wywołanym przez Covid-19.

Wykazało ono, że grupy krwi A i AB były bardziej narażone na ciężkie objawy, niż osoby z grupami krwi O lub B. Pacjenci z grupami krwi A oraz AB częściej wymagali podłączenia do respiratora (84 proc.) niż osoby z grupą 0 lub B (61 proc.), a także częściej niż inni wymagali dializowania wskutek zaburzenia pracy nerek. Jak się okazało, pacjenci z grupami krwi A i AB dłużej przebywali na oddziale intensywnej terapii niż pacjenci z grupą 0 lub B.

Źródła: www.fakt.pl, tech.wp.pl, warszawawpigulce.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować