×

Zrzucą szczepionki z samolotów! Uważajcie na siebie i zwierzęta domowe

Zrzucą szczepionki z samolotów! Do 3 października szczepionki będą pojawiały się w lasach i na polach. Lepiej ich nie dotykać i zachować ostrożność podczas spaceru ze zwierzęciem domowym!

Zrzucą szczepionki z samolotów

Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował w komunikacie, że w dniach od 24 września do 3 października odbywa się ochronne szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie. Jednym z wykorzystywanych w tym celu sposobów jest zrzucanie szczepionek z samolotów, dlatego też należy zachować ostrożność.

Szczepionkom towarzyszy przynęta złożona z mieszaniny mączki rybnej, tłuszczu bydlęcego, parafiny i tetracykliny w kolorze szarozielonym. W środku znajduje się plastikowa kapsułka zawierająca wirus szczepionkowy z opisem zawartości.

Nie wolno dotykać przynęty

Człowiek nie powinien dotykać, podnosić, ani rozłamywać przynęty. Jest ona w stanie płynnym i w łatwy sposób może przeniknąć do organizmu. Na przykład poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa.

Osoby, które miały kontakt ze szczepionką, powinny skonsultować się z lekarzem lub najbliższą stacją sanepidu.

Nie zostawiaj kota i psa bez opieki

To ważna informacja również dla właścicieli zwierząt domowych. Szczepionka nie jest dla nich szkodliwa, ale w komunikacie Małopolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii czytamy, że w przypadku kontaktu zwierzęcia domowego ze szczepionką, należy zgłosić się do lekarza weterynarii.

W okresie szczepień nie powinno się wypuszczać psów i kotów bez opieki. Podczas spacerów najlepiej prowadzić je na smyczy i w kagańcu.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij