×

Kurator oświaty nazwała szczepionki „eksperymentem”. Rozpętała się burza

Szczepić, czy nie szczepić? Oto jest pytanie. Politycy spieszą z odpowiedzią. Sęk w tym, że udzielają takiej, po której nabiera się jeszcze większych wątpliwości. Barbara Nowak – małopolska kurator oświaty nazwała szczepionki „eksperymentem” i wywołała burzliwą dyskusję. Minister Niedzielski nie przebiera w słowach. Stwierdził, że Nowak nie powinna odpowiadać za edukację. Do sprawy odniósł się też minister Czarnek.

Kurator oświaty nazwała szczepionki „eksperymentem”

Dlaczego tak ciężko przekonać niezaszczepionych do tego, żeby się zaszczepili? Jednym z głównych powodów jest to, że nawet politycy i osoby decyzyjne nie mogą się zdecydować co do tego, czy to bezpieczne, czy nie, czy w pełni przebadane, czy nie, czy wprowadzać obowiązek szczepień, czy też wręcz przeciwnie. To, co powiedziała małopolska kurator oświaty Barbara Nowak, z pewnością daje do myślenia osobom niezdecydowanym. Za Sokratesem można stwierdzić jedynie „wiem, że nic nie wiem”.

W piątek małopolska kurator oświaty była gościem Radia Zet. Na antenie Beata Lubecka zapytała ją m.in. o kwestię możliwego wprowadzenia obowiązkowych szczepień dla nauczycieli. Właśnie wtedy padła zaskakująca odpowiedź. Barbara Nowak podkreśliła, że jest temu przeciwna, a szczepienia nazwała „eksperymentem”.

Nie zgadzam się z pomysłem na to, żeby kogokolwiek do czegokolwiek przymuszać, zwłaszcza jeżeli mówimy o szczepionkach. Nie znamy konsekwencji stosowania tego eksperymentu

– oświadczyła.

Człowiek dorosły, człowiek wolny musi sam odpowiedzialnie wybierać i nie wolno go do tego zmuszać

– dodała.

Ta wypowiedź mocno zbulwersowała ministra Adama Niedzielskiego. I nie tylko jego.

„Szczepienia to nie żaden eksperyment”

Minister Adam Niedzielski natychmiast zareagował na kontrowersyjną wypowiedź małopolskiej kurator oświaty. Określił ją jako „wybryk” i nie zostawił na kurator suchej nitki. Zaznaczył, że potępia „wszystkie takie oznaki braku rozumu”.

O takich wybrykach słyszymy systematycznie od czasu do czasu, że znajduje się osoba „oświecona”, która uważa, że potrafi przeciwstawić się swoim nikłym autorytetem całemu światu nauki (…) Jeżeli ktoś chce się popisać i zaistnieć medialnie, bo to zawsze przyciąga uwagę, to powinien sobie jednocześnie zdawać sprawę, że bierze na siebie ogromną odpowiedzialność. Bo każda osoba, która ze względu na taką wypowiedź zwątpi, zrezygnuje ze szczepienia to jest osoba, której życie i zdrowie obciąża odpowiedzialność tych tak zwanych autorytetów, które do tego namawiają

– powiedział szef resortu.

W tej chwili już nie opieramy się tylko i wyłącznie na deklaracjach producentów, którzy przeprowadzili wstępne badania, opieramy się na rzeczywistych obserwacjach. Widzimy, że szczepienie sześćdziesięciokrotnie – to są dane z Polski – chroni przed zgonem w stosunku do osób niezaszczepionych

– zaznaczył minister Adam Niedzielski.

Minister Niedzielski nie jest odosobniony. Barbarze Nowak udało się poirytować całe grono specjalistów oraz polityków. Posłanka Marta Wcisło skomentowała sprawę tak:

Grono polityków, domagających się zdymisjonowania Barbary Nowak, rośnie.

Głos zabrał także szef resortu oświaty – minister Czarnek. Ten sam, który wcześniej wychwalał Barbarę Nowak.

„Nie powinnam się wypowiadać”

Wywołana do tablicy kurator oświaty, wiedząc, że wywołała ogromne wzburzenie i lawinę komentarzy, odniosła się do sprawy. Stwierdziła, że nie powinna się wypowiadać na ten temat.

Przyznaję, że mając wykształcenie historyczne a nie medyczne, nie powinnam się wypowiadać na temat szczepionki

– oceniła Barbara Nowak.

Potem zapewniła o bezpieczeństwie małopolskich uczniów i nauczycieli.

Zapewniam, że w Małopolsce uczniowie i nauczyciele są bezpieczni, bo realizowane są cele polityki państwa polskiego.

– czytamy na Twitterze.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować