×

W wieku 101 zmarła matematyczka Katherine Johnson. Od lat była związana z NASA i kosmosem

Zmarła matematyczka Katherine Johnson, która od lat pracowała w NASA. Bez jej pomocy wiele misji kosmicznych byłoby niemożliwych do zrealizowania.

Jedna z pierwszych kobiet w NASA

Catherine Johnson trafiła do NASA dzięki przypadkowi. W 1952 krewny wspomniał jej, że NACA (późn. NASA) rekrutuje matematyków w Wirginii. Zgłosiła się tam i uzyskała pracę od 1953. Między 1953–1958 pracowała jako obliczeniowiec. Na początku swojej kariery Johnson używała długopisu, papieru i suwaka do obliczeń, od których zależały potencjalnie śmiertelne misje.

Wraz z kolegami zaplanowała kurs Johna Glenna, gdy został pierwszym Amerykaninem, który okrążył Ziemię w 1962 roku. Przed rozpoczęciem misji Glenn poprosił Catherine, by osobiście ponownie sprawdziła komputerowe dane na mechanicznej maszynie liczącej – zadanie to wymagało półtora dnia intensywnej pracy. Pracownicy NASA wspominają, że Catherine często mówiła do uczniów:

Niektóre rzeczy wypadną z oczu opinii publicznej i odejdą, ale zawsze będzie nauka, inżynieria i technologia. I zawsze będzie matematyka.

Obliczenia Johnsona pomogły umieścić pierwszego mężczyznę na Księżycu w 1969 roku. Jak wspomina administrator NASA Jim Bridenstine:

Była amerykańską bohaterką i jej pionierska spuścizna nigdy nie zostanie zapomniana. Honorujemy jej odwagę i kamienie milowe, do których nie moglibyśmy dotrzeć bez niej.

Johnson wspólnie z kolegą jako pierwsi obliczyli parametry suborbitalnego lotu astronauta Alana Sheparda, pierwszego Amerykanina w kosmosie. Jej talenty matematyczne pomogły później określić trajektorię lotu Apollo 11, który wylądował na Księżycu. Na pokładzie znajdowali się Neil Armstrong i Buzz Aldrin, którzy postawili stopy na srebrnym globie w lipcu 1969 roku.

Zmarła matematyczka Katherine Johnson

Odeszła w domu spokojnej starości w Newport News w stanie Wirginia. Zmarła w poniedziałek w wieku 101 lat, jak podała agencja kosmiczna. Prezydent USA Barack Obama wręczył Johnsonowi Prezydencki Medal Wolności, najwyższy honor cywilny w kraju w 2015 roku. Była mało znana do czasu nominowanego do Oscara filmu Hidden Figures z 2016 roku, który opowiadał historie trzech czarnych kobiet, które pracowały w NASA.

Rok później mając wtedy w 98 lat, uczestniczyła w Oscarach w 2017 roku, kiedy nominowano Hidden Figures. Gdy wyszła na scenę, otrzymała owację na stojąco i długie brawa za swoją pracę i wkład w rozwój nauki.

Źródła: https://www.sciencealert.com/katherine-johnson-black-nasa-mathematician-portrayed-in-hidden-figures-dies-at-101 , time.com, edition.cnn.com, theweek.com, next.gazeta.pl, kopalniawiedzy.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować