×

Zielone tablice rejestracyjne. Co oznaczają? Kto musi je mieć?

Zielone tablice rejestracyjne to nowość, która ma ułatwić pracę policji i straży miejskiej. Jakie rodzaje samochodów muszą być w nie wyposażone?

Zielone tablice rejestracyjne

Coraz częściej kierowcy przekonują się do samochodów ekologicznych, co można zauważyć zwłaszcza w dużych miastach. Największą barierą nadal pozostaje cena, zasięg aut i liczba miejsc, gdzie można ładować samochody elektryczne.

Serwis Wysokie Napięcie na początku 2020 roku sporządził raport, w którym czytamy, iż w zeszłym roku udostępniono kierowcom 1090 punktów ładowania. Według założeń, w najbliższym czasie ta liczba ma się powiększyć o niemal 1,7 tysiąca więcej, ale nie wiadomo, czy inwestycji nie zakłóci pandemia.

W związku z pojawieniem się większej liczby samochodów ekologicznych, postanowiono wprowadzić… zielone tablice rejestracyjne. Oznaczają one pojazdy napędzane prądem lub wodorem i mają za zadanie ułatwić pracę policji oraz straży miejskiej. Szczególnie chodzi o tzw. „czyste strefy”. Niedługo wjechanie do takiej strefy będzie możliwe tylko dla pojazdów napędzanych elektrycznie, wodorem lub gazem ziemnym. Pozostali kierowcy muszą swój samochodów zaparkować gdzieś indziej, w przeciwnym wypadku skończy się to mandatem. Na razie takie strefy są we wczesnym planie, ale poszczególne miasta już planują, gdzie je wyznaczyć.

Jak wynika z przepisów, jeżeli ktoś posiada pojazd ekologiczny sprzed 1 stycznia 2020 roku nie będzie musiał zmieniać tablic. Samochody rejestrowane po tej dacie mają już zielone tablice.

Nakaz montażu urządzeń lokalizacyjnych w samochodzie

To nie jedyne zmiany w kwestii motoryzacji, jeśli chodzi o Polskę. Niedawno prezydent podpisał nową ustawę, która nakazuje kierowcom montaż urządzeń lokalizacyjnych w swoim pojeździe. Mają one automatycznie pobierać opłaty w momencie, gdy podróżujemy płatnymi drogami.

Rząd jednakże zapewnia, że nie mają one na celu „lokalizowania obywateli”. GPS-y mają się wyłączać automatycznie, gdy opuścimy strefę płatną. W Polsce mamy niespełna 4 tys. kilometrów autostrad. Nakaz ma obowiązywać od I kwartału 2021 roku.

Oficjalna informacja brzmi:

Celem ustawy jest zmiana dotychczasowego systemu poboru opłaty elektronicznej za przejazd po drogach krajowych. Szef Krajowej Administracji Skarbowej przejmie od Głównego Inspektora Transportu Drogowego kompetencję do poboru opłaty elektronicznej za przejazd po drogach krajowych oraz opłaty za przejazd autostradą a także utworzy System Poboru Opłaty Elektronicznej KAS, służący poborowi tych opłat.

Co sądzicie o takich zmianach?

Źródła: warszawawpigulce.pl, techpremiery.pl
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować