×

Kazali mu patrzeć, jak kolejno gwałcą jego żonę. Zapłacili za to wysoką cenę

Zgwałcili kobietę na oczach męża podczas wycieczki w góry. Irański Sąd Najwyższy skazał ich na śmierć przez powieszenie. Wyrok wzbudził ogólnoświatową dyskusję.

Bestialski gwałt w Iranie

Do tragedii doszło podczas wspinaczki na górę w Chorasan-e Rezawi w północno-wschodnim Iranie. Na wycieczkę wybrała się para małżeńska. Nagle małżonkowie zostali napadnięci przez czterech mężczyzn, którzy związali ręce i nogi męża i kazali mu patrzeć, jak gwałcą jego żonę.

Policja podjęła śledztwo natychmiast. Dzięki szybkiej interwencji funkcjonariuszy, udało się zatrzymać czterech gwałcicieli. Ruhollah Javidi Rad, Mohammad Sayadi Baghansgani, Mohammad Hosseini i Mohammad Watandoost zostali oskarżeni o porwanie i gwałt na kobiecie oraz groźby użycia przemocy wobec mężczyzny.

Sprawa oparła się o Sąd Najwyższy. Ten zaś nie miał wątpliwości co do winy napastników i skazał ich na karę śmierci przez powieszenie.

Zgwałcili kobietę na oczach męża

Wyrok został wykonany w poniedziałek w więzieniu w Meszhedzie i wywołał ogólnoświatową dyskusję. Nie chodzi tylko o zwyczajowe komentarze dotyczące kary śmierci, której zachodni świat jest w większości przeciwny.  Zagraniczne media podkreślają, że to pierwszy przypadek w Iranie, gdy policja podjęła szybką i zdecydowaną akcję po zawiadomieniu o gwałcie i doprowadziła do ujęcia sprawców.

W Iranie istnieje wieloletnia praktyka zrzucania odpowiedzialności za gwałt na ofiarę. Zgwałcone kobiety często spotykają się z zarzutami o cudzołóstwo i niemoralność, co kończy się tym, że trafiają do więzienia, podczas gdy sprawca nie ponosi żadnej kary.

Ofiara gwałtu musi przedstawić świadków, którzy potwierdzą jej wersję. Jeśli ich zabraknie, wyrok skazujący można uzyskać wyłącznie na podstawie przyznania się gwałciciela do winy, co ze zrozumiałych względów się nie zdarza lub enigmatycznie ujętą „wiedzę sędziego”. Czyli jeśli ofierze gwałtu uda się przekonać sędziego do swojej wersji, może liczyć na sprawiedliwy wyrok. Ale to także zdarza się na tyle rzadko, by zniechęcić kobiety do zgłaszania napaści na tle seksualnym. Zbyt często kończy się to karą więzienia dla nich samych.

Tym razem gwałciciele zapłacili najwyższą cenę. Prawdopodobnie zaważył fakt, że gwałt odbył się na oczach męża kobiety. Wprawdzie do skazania za gwałt zwyczajowo w Iranie potrzebnych jest czterech świadków płci męskiej, ale tym razem mąż był jednocześnie poszkodowanym.

Popieracie taką karą?

Źródła: www.o2.pl, www.dateline.ng, www.worldstockmarket.net

Polecane

Może Cię zainteresować