×

Śmiertelne selfie w trakcie burzy: 11 osób zginęło, próbując zrobić zdjęcie

Pogoń za idealną fotografią może skończyć się tragicznie. Media obiegła informacja, że grupa młodych ludzi została rażona piorunem. Jak do tego doszło? Zawinił telefon? Nie. Wszystko przez jeden gest…

Zginęli próbując zrobić selfie

W ciągu jednej chwili zginęło 11 osób, a 12 zostało ciężko rannych. To bilans pojedynczego uderzenia pioruna w wieżę strażniczą, znajdującą się w okolicy fortu Amer w pobliżu Jaipuru w Indiach. Wszystko dlatego, że odwiedzający chcieli zrobić sobie selfie na wysokim budynku, z którego rozciąga się widok na okolicę. Przyczyną tragedii nie były jednak telefony.

IMGW ostrzega
Pixabay

Udowodniono z pomocą kilku eksperymentów, że korzystanie z telefonu w trakcie burzy jest bezpiecznie. Jednakże grupa osób wyciągała ręce ku górze, pozując do zdjęć. To spowodowało, że stali się jednymi z najwyższych obiektów w okolicy, a w momencie wyładowania elektrycznego, piorun szukał najkrótszej drogi do ziemi. To spowodowało bezpośrednie trafienie w ludzi.

Co prawda są szczęściarze, którzy w pewnych okolicznościach przeżyją pośrednie trafienie piorunem jak np. rodzeństwo z Wielkiej Brytanii. Jednakże kontakt z taką ilością energii może spowodować liczne problemy zdrowotne m.in. oparzenia czy zaburzenia pracy serca.

Problem jest znany nie od dziś

Fort Amber to radźpucki kompleks budowli obronnych i pałacowych. Jego historia sięga około roku 1000 n.e., gdy rozpoczęto jego budowę. Wyjątkowa konstrukcja jest obecnie obiektem turystycznym, niezwykle popularnym w okolicy.

Wikipedia

Jednakże problem z szalejącymi burzami w okolicy powtarza się co roku. W 2013 roku śmierć także w wyniku rażenia piorunem zginęły 3 osoby, w tym dwójka turystów. Podobno władza regionu nie chce przejąć się problemem. W rozmowie z „India Today TV” Pankaj Dhirendra nadinspektor Amer Fort, powiedział:

Napisaliśmy wiele pism do rządu. Na wzgórzach Amer i Nahargarh trzeba zainstalować od siedmiu do ośmiu piorunochronów, ale rząd najwyraźniej nie dostrzega tego problemu. Aby przechwycić piorun, konieczne jest zainstalowanie piorunochronu sześć metrów nad budynkiem. Obecne urządzenia, które rząd zainstalował na drodze pod pałacem Amer są bezużyteczne, bo są poniżej budynków.

Miejmy nadzieję, że ta tragedia doprowadzi do montażu odpowiednich piorunochronów.

Źródła: www.indiatoday.in, timesofindia.indiatimes.com, indianexpress.com
Fotografie: pixabay.com

Może Cię zainteresować

zamknij