×

Czego nie wolno robić podczas burzy? W domu też może dojść do tragedii!

Główny Inspektorat Sanitarny przestrzega, że burze mogą być niebezpieczne zarówno wtedy, gdy przebywamy na zewnątrz, jak i w domu. Odpowiedzmy sobie zatem na pytanie, czego nie wolno robić podczas burzy? Co szczególnie w takich warunkach zagraża naszemu bezpieczeństwu?

Czego nie wolno robić podczas burzy będąc „pod gołym niebem”

Choć słońce mocno daje nam się we znaki, kalendarzowe lato rozpoczyna się dopiero jutro. To niewątpliwie przyniesie nam wiele pięknych dni, ale musimy liczyć się też z ciemną stroną tej pory roku. Mowa o ulewach, porywistym wietrze czy burzach. Wiele osób uważa, że te ostatnie są niebezpieczne tylko wtedy, kiedy przebywamy na zewnątrz. Cóż, z pewnością ryzyko porażenia piorunem jest wówczas największe.

Dr Adam Burakowski, lekarz medycyny ratunkowej z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego ostrzega, że najgorzej jest, kiedy podczas burzy przebywamy w górach. Jak zachować się w takiej sytuacji?

Najlepiej, abyśmy jak najszybciej szukali schronienia w pomieszczeniu zamkniętym. Jeśli jesteśmy na jakimś wysokim szycie, może dojść do zebrania ładunku i porażenia bezpośredniego. W sytuacji, kiedy tylko słyszymy, że zbiera się na burzę, powinniśmy jak najszybciej przemieścić się do budynku. Jeżeli jesteśmy w górach – szukamy schroniska albo udajmy się do lasu. Musimy zejść w dolinę

W Polsce burze najczęściej pojawiają się popołudniami, dlatego jeśli spędzamy wakacje w górach, warto, abyśmy planowali wycieczki w godzinach porannych, a po południu byli już w dolinie

– mówi w rozmowie z WP abcZdrowie Dr Adam Burakowski.

W sytuacji, gdy burza nadejdzie, kiedy jesteśmy na plaży, gdzie często znajduje się wiele przedmiotów metalowych, powinniśmy szybko ewakuować się do przestrzeni zamkniętej. Jeśli w tym czasie znajdujemy się z koleiw wodzie lub podczas żeglugi, należy jak najszybciej wydostać się na ląd.

Zasada „30-30”

Godna uwagi w kontekście burzy i przebywania na zewnątrz jest tzw. zasada „30-30”. Oznacza ona tyle, że jeśli grzmot słychać po błyskawicy w odstępie krótszym niż 30 sekund, to należy szybko szukać bezpiecznego schronienia.

Pioruny bowiem mogą wyprzedzać burzę nawet o kilkanaście kilometrów i uderzyć, kiedy nie ma jeszcze chmur nad głową i ulewnego deszczu. Druga liczba 30 oznacza, że bezpiecznego schronienia nie należy opuszczać wcześniej, niż 30 minut po ostatnim słyszanym grzmocie. Niedocenianie nadchodzącego zagrożenia i przedwczesne uznanie, że burza już przeszła, są powodem szczególnego zagrożenia porażeniem

– ostrzega Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Czego nie wolno robić podczas burzy będąc w domu?

Musimy mieć świadomość, że burza nie jest niebezpieczna tylko dla osób, które przebywają „pod gołym niebem”. Podczas uderzenia pioruna może dojść do spalenia instalacji elektrycznej w całym domu. To z kolei może przełożyć się na zniszczenie wszelkich urządzeń, które podłączone są do prądu, przez co wzrasta ryzyko pożaru. W przypadku, gdy ktoś będzie wówczas znajdował się w pobliżu gniazdka sieciowego, może dojść nawet do śmierci.

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) zdradził, jakich czynności lepiej nie wykonywać w domu i co należy zrobić, podczas gdy na zewnątrz szaleje burza:

  • nie zbliżaj się do urządzeń elektrycznych i metalowych,
  • wyłącz urządzenia elektryczne, ponieważ mogą zostać uszkodzone, a osoba przebywająca w ich pobliżu może zostać porażona,
  • pozostań z dala od okien, sufitów, drzwi,
  • nie korzystaj z kąpieli w wannie lub pod prysznicem,
  • w miarę możliwości pozamykaj zwierzęta domowe i hodowlane,
  • trzymaj pod ręką przygotowane latarki oraz dodatkowe baterie,
  • nie dotykaj kranu oraz kaloryfera,
  • nie korzystaj z telefonu stacjonarnego.

Dla wielu osób z pewnością te uwagi będą zbyt wyolbrzymione, jednak nie zapominajmy, że chodzi bezpieczeństwo i dobro nas samych i naszych najbliższych.

Źródła: portal.abczdrowie.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), pixabay.com

Może Cię zainteresować