×

Ważna informacja dla osób planujących podróż samolotem. LOT wstrzymuje rejsy lotnicze!

Koronawirus rozprzestrzenia się w błyskawicznym tempie. W związku z tym, przewoźnicy na całym świecie podejmują kroki mające na celu zmniejszenie zachorowań. W tej sytuacji kwestie finansowe schodzą na dalszy plan. LOT również zawiesza loty.

Zawieszenie rejsów lotniczych do Chin

Ostatni samolot z Polski wyleci do Pekinu dziś, 31 stycznia. W drodze powrotnej przywiezie do kraju, m.in. przebywającą w Chinach załogę LOT-u.

LOT wydał następujące oświadczenie:

W związku z ogłoszonym przez Międzynarodową Organizację Zdrowia (WHO) komunikatem dotyczącym rozprzestrzeniania się koronawirusa 2019-nCoV i po konsultacji z Ministerstwem Zdrowia i sztabem działającym przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Zarząd Polskich Linii Lotniczych LOT podjął decyzję o tymczasowym zawieszeniu rejsów do Pekinu do dnia 9 lutego br. Decyzja ta jest podyktowana szczególną troską o zapewnienie pełnego bezpieczeństwa Pasażerom i członkom naszych Załóg.

Spółka poinformowała, że samolot, który dziś wyleci z Warszawy do Pekinu ma za zadanie sprowadzić do kraju załogę LOT-u oraz tych pasażerów z Polski i Unii Europejskiej, którzy w tej sytuacji zechcą wrócić do swoich krajów.

Jesteśmy w stałym kontakcie z przedstawicielami rządu. PLL LOT wyraża swoją gotowość do organizacji dodatkowych rejsów dla polskich obywateli przebywających na terytorium Chińskiej Republiki Ludowej, gdy będzie taka potrzeba.

Pracownicy LOT obawiali się o swoje zdrowie i życie

Nieprzerwane wykonywanie połączeń z Chinami, pomimo wzrastającej ilości zachorowań na koronawirusa sprawiło, że Związek Zawodowy Personelu Lotniczego i Pokładowego wyraził swoje zaniepokojenie.

Pracownicy narzekali, że procedury bezpieczeństwa nie są wystarczające. O zawieszeniu rejsów lotniczych z Chinami już wcześniej zdecydowało wielu innych przewoźników, między innymi British Airways, Lufthansa, Finair, KLM czy Air France.

Opozycja wywierała nacisk na premiera Polski

Zawieszenia lotów domagali się także przedstawiciele opozycji. Poseł Koalicji Obywatelskiej, Maciej Lasek podczas konferencji prasowej w Sejmie mówił:

Wczoraj 34 linie lotnicze zawiesiły lub ograniczyły loty do Chin, dziś już 43! Apelujemy do premiera Morawieckiego o zawieszenie stałych połączeń lotniczych z i do Chin. Nie wyniki finansowe są najważniejsze, a zdrowie i bezpieczeństwo ludzi

PLL LOT jako jedna z ostatnich europejskich linii lotniczych zdecydował o zawieszeniu połączenia do Chin. Prawdopodobnie przyczyną zwłoki były kwestie finansowe.

Wirus nie zna granic

Z najnowszych doniesień wynika, że koronawirusem 2019-nCoV zaraziło się w Chinach już 9,8 tys. osób. W wyniku wywołanej nim choroby zginęło 213 osób.

Wirus rozprzestrzenia się już w innych krajach. Potwierdzono przypadki zarażenia m.in. w Tajlandii, Korei Południowej, Singapurze, Wietnamie, Japonii, USA, Kanadzie, Sri Lance, Arabii Saudyjskiej, Australii, Nepalu, Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Dziś stwierdzono też dwa przypadki chorobowe w Rosji.

Źródła: wiadomosci.onet.pl, polaczenia-do-chin/5dlw7lb, www.wp.pl, businessinsider.com.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter.com

Może Cię zainteresować

zamknij