×

Zatrzymano rosyjskiego szpiega. Prowadził działania na szkodę Polski!

Zatrzymano rosyjskiego szpiega, który prowadził działania na terenie Polski. Mężczyzna pochodzi z Rosji, ale w Polsce mieszka od 18 lat. Na zlecenie rosyjskich służb specjalnych pozyskiwał informacje dotyczące gotowości bojowej Sił Zbrojnych RP oraz wojsk NATO.

Zatrzymano rosyjskiego szpiega

Stanisław Żaryn, rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych, poinformował w mediach społecznościowych, że zatrzymano kolejnego szpiega.

Kolejny szpieg zatrzymany! Zidentyfikowano obywatela Rosji prowadzącego działania wywiadowcze na szkodę RP. Mężczyzna został zatrzymany przez Żandarmerię Wojskową i usłyszał zarzuty

– czytamy w komunikacie.

Do zatrzymania doszło 6 kwietnia. Rosyjski szpieg miał zbierać informacje dotyczące gotowości bojowej Sił Zbrojnych RP oraz wojsk NATO.

Sąd zdecydował, że zatrzymany mężczyzna najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.

Zatrzymany trafił do prokuratury, gdzie usłyszał zarzut popełnienia przestępstwa szpiegostwa, tj. zarzut z art. 130 ust. 1 kodeksu karnego.

Szpieg mieszka w Polsce od 18 lat. Prowadził własną działalność gospodarczą. Służby dysponują obszernym materiałem dowodowym, który obecnie poddawany jest analizom.

Szpiedzy z Białorusi

To kolejny podobny przypadek w ostatnich dniach. Przed tygodniem Żandarmeria Wojskowa zatrzymała dwóch białoruskich szpiegów. Zadaniem mężczyzn było rozpoznawanie obiektów o strategicznym i krytycznym znaczeniu dla obronności RP.

Usłyszeli zarzuty szpiegostwa na rzecz służb wywiadowczych Białorusi. Ustaliliśmy, że obywatele Białorusi mieli m.in. dokonywać rozpoznania obiektów wojskowych i cywilnych o krytycznym znaczeniu dla obronności RP

– przekazał prokurator Łukasz Wawrzyniak.

W obu przypadkach śledztwa pozostają rozwojowe.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować