×

Zapowiedź kolejnych strajków kobiet: „Wzywamy wszystkich. Wyraźcie swój gniew”

Po opublikowaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego w Dzienniku Ustaw, wiele niezadowolonych osób znów wyszło na ulice polskich miast. Na tym jednak nie poprzestaną. Jest już zapowiedź kolejnych strajków kobiet.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego opublikowany

22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny wydał kontrowersyjne orzeczenie w sprawie aborcji. I chociaż zgodnie z przepisami wyrok ten powinien zostać niezwłocznie opublikowany w Dzienniku Ustaw, zrobiono to dopiero po ponad 3 miesiącach. A to z kolei oznacza, że staje się on prawomocny i wchodzi w życie.

W praktyce oznacza to, że aktualnie w Polsce aborcja jest dozwolona w przypadku, gdy życie bądź zdrowie kobiety ciężarnej jest zagrożone. Dodatkowym kryterium jest także duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalna choroba, która może zagrozić życiu lub zdrowiu matki.

Dopuszczalna jest także aborcja w przypadku gwałtu, związku kazirodczego bądź, gdy jest ona wynikiem pedofilii. W swojej argumentacji Trybunał Konstytucyjny powołuje się na art. 38 Konstytucji, który głosi:

Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych.

Tuż po ogłoszeniu decyzji o publikacji wyroku TK, na ulice wielu polskich miast po raz kolejny wyszli protestujący, m.in. Warszawa została sparaliżowana.

Zapowiedź kolejnych strajków kobiet

Ogólnopolski Strajk Kobiet pod przewodnictwem Marty Lempart nie zamierza odpuścić. W mediach społecznościowych już zapowiedziano kolejne manifestacje.

Dzisiaj (28 stycznia) o godz. 19-21 odbędzie się protest w Warszawie:

Jakiś kryminalista z Kancelarii Premiera opublikował oświadczenie mgr Przyłębskiej ws. aborcji.
Nadchodzi czas próby.

Protestujemy wszędzie zostawiając ślady. Farba, spray, klej w dłoń! Szykujemy się na jutro i na piątek, ale działamy cały czas.

Liderka Strajku Kobiet Marta Lempart zapowiedziała, że niewykluczone są protesty w kolejnych dniach. Wzywa nie tylko mieszkańców stolicy do mobilizacji:

Wszystkich zapraszamy, wszystkich prosimy, wszystkich wzywamy do tego, żeby wyszli, do tego, żeby się zmobilizowali, i żeby tym razem iść tak, żeby zostawiać ślady. Wyraźcie ten swój gniew tak, jak uważacie. To nie my zaczęłyśmy.

Źródła: wiadomosci.onet.pl, wiadomosci.gazeta.pl, www.wprost.pl
Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij