×

Doszło do zanieczyszczenia leków na cukrzycę! Mogą występować m.in. krwawienia i silne zatrucia

Szacuje się, że w Polsce na cukrzycę choruje ponad 2 miliony osób, z czego 25% chorych o tym nie wie. Okazuje się, że nawet poddanie się leczeniu może być dla nich szkodliwe. Doszło bowiem do poważnego zanieczyszczenia leków, które są w sprzedaży. 

Substancja kancerogenna

Metformina zażywana w Polsce przez prawie 2 miliony osób mogła zostać skażona silnie trującą substancją o działaniu kancerogennym. W laboratoriach jest ona podawana szczurom w celu wywołania choroby nowotworowej. Informację udało się potwierdzić w dwóch niezależnych źródłach. Sprawa jest obecnie w toku.

W dniu dzisiejszym zaplanowane jest spotkanie między ekspertami Europejskiej Agencji Leków, a przedstawicielami wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Oprócz tego, w polskim Ministerstwie Zdrowia odbędzie się posiedzenie sztabu kryzysowego.

Zjawią się na nim krajowi konsultanci w danych dziedzinach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Źródło z Ministerstwa Zdrowia informowało wczoraj:

Podchodzimy do sprawy bardzo poważnie. Dziś po południu dowiedzieliśmy się o zagrożeniu. Już jutro najlepsi fachowcy w Polsce rozważą, co robić dalej

Jeden z krajowych konsultantów potwierdził, że został pilnie wezwany do Warszawy.

zanieczyszczone leki na cukrzycę
Freepik

Co to za lek?

Metformina to jeden z podstawowych leków wykorzystywany u chorych na cukrzycę typu II. Profesor Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Instytutu Leków w latach 2005–2015 zaznacza, że lek ten jest w środowisku naukowym obiektem częstych dyskusji i rozważań:

Od wielu lat mówi się o tej substancji jako cudownym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a więc nie tylko leczącym cukrzycę

Według statystyk, w Polsce przyjmuje ją stale ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, sięgają po niego również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników.

Profesor Rajmund Adamiec, dolnośląski konsultant ds. diabetologii potwierdza, że w ostatnich latach odkryto nowe zastosowania metforminy.

Metformina jest obecnie najlepszą i najważniejszą substancją używaną do leczenia cukrzycy typu II, używaną jednak też często przy leczeniu cukrzycy typu I. Od kilku lat leki z tą substancją czynną przeżywają prawdziwy renesans. Odkryto bowiem jej niesamowite właściwości lecznicze

zanieczyszczone leki na cukrzycę
Freepik

Zanieczyszczone leki

Wszystko wskazuje na to, że zanieczyszczenie stwierdzono w dwóch miejscach jednocześnie: na terenie Azji oraz w Niemczech. Dotyczy to produkcji substancji w chińskich fabrykach, które zaopatrują w leki niemal całą Europę.

Niepożądaną substancją ma być N-nitrozodimetyloamina (NDMA). Jest to toksyczny związek chemiczny, bardzo niebezpieczny dla wątroby o potwierdzonym działaniu rakotwórczym. Nitrozoaminy należą do grupy karcynogenów egzogennych. 

Do organizmu człowieka mogą przedostać się wraz z dietą. Są obecne w środowisku oraz produktach spożywczych grillowanych, peklowanych, wędzonych oraz konserwowanych solami azotowymi. Mogą znajdować się także w kosmetykach, produktach farmaceutycznych, dymie tytoniowym, wodzie pitnej, powietrzu czy wyrobach gumowych.

zanieczyszczone leki na cukrzycę
Freepik

NDMA jest znana ze względu na odnotowane przypadki ostrego zatrucia. W badaniach na zwierzętach wykazano, że NDMA powoduje bardzo ciężkie uszkodzenia wątroby, owrzodzenie, krwawienie z jelit oraz działanie drażniące na błony śluzowe i skórę.

NDMA znalazło zastosowania w laboratoriach. Jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć u nich postęp choroby nowotworowej. Niektóre źródła podają, że normy w przebadanych lekach z metforminą zostały przekroczone kilkukrotnie. Inne, że kilkunastokrotnie. Jaka jest prawda? Profesor Zbigniew Fijałek nie zna odpowiedzi na to pytanie, ale potwierdza, że problem istnieje.

Nie uświadczymy nagłych zgonów. Może się jednak za kilka lat okazać, że zdrowi na pozór ludzie zaczną umierać na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej dawki NDMA.

Co mają zrobić chorzy?

Do tej pory sprawa nie została skomentowana ani przez Europejską Agencję Leków, ani przez Ministerstwo Zdrowia.  Oficjalne komentarze ukarzą się dopiero po uzgodnieniu na forum unijnym wspólnych działań. Resort zdrowia uspokaja, że do sprawy należy podejść poważnie, ale bez zbędnej paniki. Co zatem powinni robić cukrzycy zażywający metforminę? Michał Sutkowski, członek zarządu Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce odpowiada na to pytanie:

Iść jak najszybciej do swojego lekarza rodzinnego. Ten zaś, w zależności od przekazanych przez administrację publiczną zaleceń, podejmie decyzję co dalej. Prawdopodobne jest przestawianie pacjentów na inne leki. Na szczęście diabetologicznych leków nie brakuje, choć są z reguły mniej wygodne w zażywaniu od metforminy.

Leków brakuje

Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, Marek Tomków tłumaczy, że sprawa nie jest taka prosta.

Leków nie brakuje tylko w teorii. W praktyce aptekarze nadal zmagają się z niedoborami. Jego zdaniem jeśli zostanie podjęta decyzja o wstrzymaniu leków z metforminą w obrocie, 1,8 mln Polaków zostanie odciętych od leczenia z dnia na dzień. Przestawienie ich na inne produkty lecznicze może być trudne i zdrowotnie, i organizacyjnie. Najzwyczajniej w świecie w Europie nie ma aż tylu opakowań leków.

zanieczyszczone leki na cukrzyce
Twitter – Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, Marek Tomków

Wstrzymanie lub wycofanie tych leków z rynku europejskiego, co jest prawdopodobne, może być problemem dla ogromnej rzeszy polskich pacjentów. Niestety, na chwilę obecną brak jest rozwiązania.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Freepik.com, Twitter.com

Może Cię zainteresować

zamknij