×

Zakazane imiona dla dzieci. One 100 lat temu były wyśmiewane na ulicy!

Zakazane imiona dla dzieci, które niegdyś budziły śmiech, wstyd i zgorszenie. Dzisiaj rodzicie chętnie nadają je swoim pociechom. Sprawdź, czy je nosisz!

Wybór imienia to nie łatwe zadanie

Wielu rodziców przyznaje, że nadanie imienia dla dziecka wcale nie jest prostym zadaniem. Wybór tego idealnego niesie ze sobą wiele dylematów nawet już po narodzinach maluszka. Nic w tym dziwnego. Według psychologów to właśnie imię odzwierciedla nasz charakter i osobowość.

Londyński Bolesław, pseud. Mieczysław Rościszewski (1855–1928) był autorem wielu poczytnych poradników z początku XX wieku. Jego najbardziej znanym dziełem jest podręcznik savoir-vivre. Pisarz uważał, że niektóre imiona (zarówno kobiece, jak i męskie) powinny nosić tylko osoby z niższych warstw społecznych. W jego książce „Pani Domu” znajdziemy czarną listę imion zakazanych dla dzieci.

Według niego, niektóre imiona mogą narazić młodego człowieka na pośmiewisko. Odradzał imiona starożytne, noszone przez prababcię, a także postaci literackich. Był też przeciwnikiem nadawania imiona na cześć historycznych bohaterów, np. Napoleona czy Cezara. Dziś jego czarna lista imion zakazanych może budzić zdumienie.

Zakazane imiona dla dzieci 100 lat temu

Na liście Mieczysława Rościszewskiego znalazły się imiona dla dziewczynek i chłopców, które dawno temu wywoływały ogromne kontrowersje. Dzisiaj jednak rodzicie chętnie nadają je swoim dzieciom i nie budzą one wcale wstydu czy zgorszenia.

Oto fragment poradnika, w którym pisarz 100 lat odradzał imion dla dziewczynek:

A więc i u nas używać imion starożytnych nie należy – można bowiem dziecko nasze narazić na śmieszność – n.p. Kunegunda, Balbina, Leokadya, Genowefa, Marcyanna, Honorata, Weronika, Agnieszka, Marcela, Franciszka, Agata, Apolonia, Eulalia, Eufrozyna, Katarzyna itp., w ogóle wszelkie imiona prababek, są dziś stanowczo dla naszych dziewczątek nieodpowiednie.

A jakie według Rościszewskiego były niewłaściwe imiona męskie?

Nieodpowiednimi są również dla chłopców imiona, stanowiące przywilej gminu, jak: Bartłomiej, Marcin, Franciszek, Maciej, Tomasz, Marcyan, Onufry, Agapit, Anzelm, Dydak, a nawet Piotr, Paweł i Wojciech.

A jakie imiona były dobre?

Rościszewski w swoim poradniku wymienia także imiona, które jego zdaniem są jak najbardziej właściwe. Wśród nich znalazły się imiona pochodzenia słowiańskiego, w tym m.in. Mieczysława, Czesława, Mirosława, Bronisława, Jerzy, Żelisław, Miłosz, Bohdan.

Druga grupa to imiona świętych katolickich. Wśród propozycji dla pań znajdziemy:

Anna, Cecylia, Emilia, Ewa (modne), Eugenia, Felicya, Helena, Henryka, Hipolita, Ida, Ignacya, Irena, Jadwiga, Janina, Józefa, Julia, Leonia, Ludwika, Marta (ekscentryczne), Marya, Matylda (przestarzałe), Raymunda, Romana, Teodora, Walerya, Zofia, Zygmunta (przez wzgląd na modę urabiania nowych imion).

Wśród imion męskich znalazły się:

Adolf, Aleksander, Alfred, Antoni, Artur, Brunon, Edmund, Edward, Emilian, Feliks, Henryk, Hipolit, Jacek (ekscentryczne), Jan, Julian, Karol, Konstanty, Leon, Lucyan, Maryan, Rafał, Raymund, Roman, Stefan, Teodor, Walery i Zenon.

Co na to obecne prawo w Polsce?

Dzisiaj panuje już większa swoboda. Przepisy w Polsce dotyczące nadawania imiona są dosyć liberalne. Zaleca się nadawanie imion polskich (np. Jan nie John, Katarzyna nie Catherine), ale już niektóre urzędy dopuszczają możliwość obco brzmiących imion.

Jednak powinno ono w sposób jasny określać płeć dziecka i nie może narażać go na wyśmiewanie w przyszłości. Doskonałym przykładem jest zestawienie najdziwniejszych imion dla dzieci z 2019 roku, które urzędnicy musieli odrzucić.

Lista imion zakazanych w Polsce została przygotowana w 2006 roku przez Radę Języka Polskiego. Nie są one jednak w pełni zabronione, raczej pełnią funkcję doradczą. W zestawieniu znalazły się m.in. Andrzelika, Alma, Carmen, Clea, Chiara, Cynthia, Dajana, Abbadon, Brian, Bastian i Martin.

Wybranie jednego imienia dla swojego maluszka spośród setek możliwości nie jest łatwe. Najlepiej taką decyzję skonsultować z najbliższą rodziną. Może drogą dyskusji uda się wybrać te idealne.

Źródła: mamotoja.pl, www.edziecko.pl, polki.pl
Fotografie: Freepik (miniatura wpisu), Pixabay, Imgur

Może Cię zainteresować