×

6 sekretnych wiadomości ukrytych w najbardziej popularnych obrazach

To, że ludzie z przeszłości zostawiali wiadomości dla potomnych, to nie ulega wątpliwości. Ukryte informacje w jaskiniach, piramidy i ich tajemnice, czy listy, z których dowiadujemy się wiele o znanych osobach. A co powiecie na to, że takie ukryte przekazy znajdowały się także na obrazach? Oto kropla w morzu tego, co można odkryć.

1. „Ostatnia Wieczerza” Leonardo da Vinci

Malarz był człowiekiem wielu talentów. Uważano, że był wynalazcą, architektem, naukowcem, rzeźbiarzem i oczywiście malarzem. Kochał także muzykę, o czym niewiele osób wiedziało. Swoją pasją do dźwięków podzielił się w swoim najbardziej znanym obrazie. W 2003 roku Giovanni Maria Paula dowiódł, że jeśli narysować na obrazie pięciolinię, sugerując się dłońmi apostołów, powstanie z tego muzyka.

2. „Stworzenie Adama” Michał Anioł

To jedno z najbardziej popularnych dzieł w historii, przedstawiających scenę Księgi Rodzaju. Obraz znajduje się w Kaplicy Sykstyńskiej i przez wielu uważany jest za opus magnum Michała Anioła. Okazuje się, że artysta umieścił pewien przekaz, który dopiero w 1990 roku został rozszyfrowany przez amerykańskiego lekarza. Dr Frank Meshberger zauważył na obrazie kształt, który przypomina… mózg. Jest to bardzo możliwe, ponieważ Michał Anioł pasjonował się medycyną.

3. „The Madonna with Saint Giovannino” Domenico Ghirlandaio

Co rzuca Ci się na pierwszy rzut oka? Kobieta na pierwszym planie? A może dzieci z lewej strony? Przyjrzyj się dokładniej, może uda Ci się zobaczyć niezidentyfikowany przedmiot unoszący się w powietrzu. Wygląda jak statek kosmiczny, ale skąd coś takiego w tamtym wieku?! Zaskakujące jest także to, że wpatruje się w niego mężczyzna.

4. „Prorok Zachariasz” Michał Anioł

Namalowano go w 1512 roku za panowania papieża Juliusza II. Ludzie nie przepadali za Głową Kościoła i najprawdopodobniej tego samego zdania był Michał Anioł. Mówi się, że Zachariasz powstał na podobieństwo nielubianego Biskupa Rzymu. W gruncie rzeczy na obrazie nie ma niczego zawartego wprost, co psułoby wizerunek papieża. Utrudnione to może być także dlatego, że obraz znajduje się bardzo wysoko i ludzie nie widzą dwójki chłopców, którzy są za plecami Zachariusza. Jeden z nich trzyma w konkretny sposób dłoń, co oznaczało wówczas… „Odwal się”.

5. „Mona Lisa” Leonardo da Vinci

Jak już wiemy, da Vinci lubił ukrywać muzyczne przekazy w swoich dziełach. Co ukrył w znanym na całym świecie obrazie? Istnieje masę teorii na ten temat. Mówi się, że Mona Lisa była zmuszana do pozowania. Są także tacy, którzy uważają, że była w ciąży, co może sugerować układ rąk, a jeszcze inni są zdania, że była prostytutką, na co zo kolei wskazywał brak włosów na twarzy. Gdy obraz natomiast przeanalizował jeden z lekarzy, zauważył plamkę na oku Mona Lisy, która była guzem. Da Vinci mógł wiedzieć o tym? Jak to zauważył?

6. Wolfgang Amadeusz Mozart namalowany przez Pietro Antonio Lorenzoni

Ten zdolny kompozytor od najmłodszych lat udowadniał, że muzykę ma we krwi. A czy wiesz, że będąc dorosłym człowiekiem wstąpił do Masonów? Dlaczego zatem ten obraz jest tak zaskakujący? Przyjęło się, że ręka ułożona w sposób, który widać na obrazie, to gest wszystkich Masonów. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Mozart dołączył do nich wiele lat po tym, jak powstał ten obraz. Czy znakiem tego ktoś w okresie dzieciństwa go do nich wprowadził?

Może Cię zainteresować

zamknij