×

Zagadka Einsteina o hodowaniu rybek. Tylko 2 proc. ludzi potrafi ją rozwiązać!

Lubicie łamigłówki? Ta zagadka Einsteina o hodowaniu rybek jest dużym wyzwaniem dla wszystkich, którzy się z nią stykają. Tylko nieliczni potrafią wskazać właściwe rozwiązanie! Sprawdź, czy należysz do grona.

Zagadka Einsteina o hodowaniu rybek

Jeśli sądzisz, że łamigłówki są dobre wyłącznie dla dzieci, pora zmienić ten sposób myślenia. Nasz mózg, tak jak nasze ciało, potrzebuje treningu! Gimnastyka mózgu jest kluczem do zachowania doskonałej pamięci. Poza tym, po prostu dobrze od czasu do czasu postawić przed sobą choć małe wyzwanie. Jeśli chodzi o tę zagadkę Einsteina, wbrew pozorom wcale nie należy ona do łatwych. Gotowi? A więc zaczynamy!

Łamigłówka dotyczy pięciu różnych osób, zamieszkujących w pięciu różnych domach. Każdy z domów jest w innym kolorze. Dodatkowo każda z tych pięciu osób pali inne papierosy i pije inny napój. Hoduje też w domu inne zwierzę. I tu docieramy do głównego pytania: który z bohaterów hoduje w domu rybki?

Zagadkę opublikował serwis Papilot.pl, który wymienia 15 wskazówek, które mają ułatwić odnalezienie właściciela akwarium. A oto one:

 1. Norweg zamieszkuje pierwszy dom.
 2. Anglik mieszka w czerwonym domu.
 3. Zielony dom znajduje się bezpośrednio po lewej stronie domu białego.
 4. Duńczyk pija herbatkę.
 5. Palacz papierosów light mieszka obok hodowcy kotów.
 6. Mieszkaniec żółtego domu pali cygara.
 7. Niemiec pali fajkę.
 8. Mieszkaniec środkowego domu pija mleko.
 9. Palacz papierosów light ma sąsiada, który pija wodę.
 10. Palacz papierosów bez filtra hoduje ptaki.
 11. Szwed hoduje psy.
 12. Norweg mieszka obok niebieskiego domu.
 13. Hodowca koni mieszka obok żółtego domu.
 14. Palacz mentolowych pija piwo.
 15. W zielonym domu pija się kawę.

Rozwiązanie

Najpierw ustalmy, co wiemy na pewno. Otóż: w pierwszym domu mieszka Norweg, drugi dom jest niebieski (patrz pkt. 12), w trzecim pije się mleko (patrz pkt. 8). Idźmy więc dalej…

Zielony dom znajduje się po lewej stronie białego (patrz pkt. 3), a zatem na pewno nie jest to dom numer 1. ani 2. (drugi jest niebieski). A ponieważ w zielonym domu pija się kawę, odpada nam nr 3. Dom 4. jest zielony, z kolei numer 5. jest biały.

Z pkt. nr 2 dowiadujemy się, że Anglik mieszka w czerwonym domu, a zatem pozostaje mu tylko środkowy dom. Dzięki temu, że reszcie przyporządkowaliśmy już kolory, wiemy, że dom Norwega musi być żółty. Z szóstego punktu dodatkowo dowiadujemy się, że Norweg pali cygara, a z trzynastego, że jego sąsiad z niebieskiego domu ma hodowlę koni.

W przeciwieństwie do Duńczyka, Norweg nie pije kawy, mleka, herbaty ani piwa (to wypija palacz papierosów). Dowiadujemy się więc, że Norweg pije wodę, natomiast jego sąsiad lubi palić papierosy light.

A kto pali papierosy mentolowe i popija piwo? Po dokonaniu eliminacji, pozostaje nam dom nr 5.

Idźmy dalej. Wiemy, że Niemiec pali fajkę. Dowiadujemy się też, że w trójce nie może mieszkać palacz fajki, bo jest w nim Anglik, z kolei pod czwórką zamieszkuje Niemiec. Oznacza to, że papierosy bez filtra pali Anglik, który, oprócz tego, że jest palaczem, jest też hodowcą ptaków.

Skoro Anglik hoduje ptaki, a palacz papierosów light jest sąsiadem hodowcy kotów, to znaczy, że sąsiaduje on z Norwegiem.

W domu numer dwa mieszka Duńczyk i pije on herbatę (patrz pkt. 4).

Z punktu 11 dowiadujemy się, że w ostatnim domu musi mieszkać Szwed, który hoduje psy (to było ostatnie miejsce bez przydzielonego lokatora).

W tym miejscu wiemy już, jakie zwierzęta hoduje się w czterech domach. Zostaje ten, który jest zamieszkiwany przez Niemca. To on jest właścicielem rybek.

W poniższym nagraniu znajdziesz wyjaśnienie:

Fotografie: Pexels (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować