×

Zagadka matematyczna dla geniuszy. Bill Gates rozwiązał ją w 30 sekund!

Ta zagadka matematyczna dla geniuszy została opracowana przez Tanię Howanową – słynną rosyjską matematyczkę. Nawet Bill Gates musiał się chwilę zastanowić, zanim znalazł rozwiązanie. A jak Ty sobie z nią poradzisz?

Zagadka matematyczna dla geniuszy

Matematyka to królowa nauk. A że tak zaszczytny tytuł zobowiązuje, niektórym matematyka spędza sen z powiek, nie tylko w szkole, ale i dorosłym życiu. Ale im jest trudniej, tym większa satysfakcja z rozwiązanego zadania.

Łamigłówki, które wymyśla Tania Howanowa, mają wielu amatorów, chociaż zazwyczaj są bardzo wymagające. Matematyczka prowadzi swój blog i to na nim publikuje zadania. Chociaż za rozwiązanie nie należy się dobra ocena ani pieniężna gratyfikacja, chętnych, którzy chcą się sprawdzić, nie brakuje.

Howanowa powtarza, że nie lubi zagadek, w których trzeba wskazać jeden niepasujący element. Ale tym razem zrobiła wyjątek. Jeśli wierzyć pogłoskom, nad tą łamigłówką zastanawiał się sam Bill Gates, a znalezienie prawidłowej odpowiedzi zajęło mu 30 sekund. A ile zajmie Tobie?

Zagadka matematyczna dla geniuszy
Twitter

Która figura nie pasuje do pozostałych?

Na poniższym obrazku znajdziesz pięć figur geometrycznych. Wszystkie ustawiono w przypadkowej kolejności. Zadanie polega na tym, by znaleźć jedną figurę, która nie pasuje do zbioru.

Pamiętaj, to podchwytliwa zagadka!

Zagadka matematyczna dla geniuszy
Facebook

Chociaż odpowiedź na pierwszy rzut oka może się wydawać oczywista, wcale taka nie jest.

Czy już wiesz jaka figura nie pasuje do pozostałych?

Jeśli masz dość zastanawiania się nad poprawną odpowiedzią, to podajemy poniżej poprawne rozwiązanie.

Do zbioru nie pasuje pierwsza figura – czerwony kwadrat w ramce. Dlaczego?

Pozostałe figury różnią się od siebie jednym elementem. Druga figura nie ma obramowania, trzecia jest kołem, czwarta ma inny kolor, z kolei piąta ma inną wielkość. Chodzi więc o wychwycenie tej prawidłowości, a nie wskazanie jedynej figury, która posiada inny kolor.

Źródła: parenting.pl
Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Twitter, Facebook

Może Cię zainteresować