×

Nawet kilka tysięcy zakażeń na dzień jesienią? Prognozy nie są pozytywne

Nawet kilka tysięcy nowych przypadków dziennie. Czy jesienią czeka nas gwałtowny wzrost zakażeń? Tak twierdzi coraz więcej naukowców i lekarzy zajmujących się badaniem koronawirusa.

Duży wzrost zakażeń jesienią

Wśród nich jest Marek Posobkiewicz, główny inspektor sanitarny MSWiA, czyli jeden z ekspertów najlepiej zorientowanych w bieżącej sytuacji, mający dostęp do wszystkich szczegółowych danych. Jak stwierdził w najnowszym wywiadzie, możemy się spodziewać dużo większej ilości zakażeń:

To nie będzie czymś nadzwyczajnym (…) . Koronawirus, podobnie jak inne wirusy powodujące infekcje dróg oddechowych, charakteryzuje się sezonowością. Oczywiście latem też były przypadki, ale dużo więcej by ich było, gdyby były inne warunki pogodowe

„Trudny przeciwnik”

Zdaniem eksperta MSWiA walka, jaką toczymy z wirusem jest bardzo trudna i wymagająca. Charakter COVID sprawia, że nie zmagamy się z nim jak równy z równym. Posobkiewicz uważa, że wbrew ogłaszanym od czasu do czasu tu i ówdzie na świecie tryumfom, żaden kraj sobie z nim do końca nie poradził:

Zwycięzcą jedynym był wirus. Nasze małe zwycięstwa to są te, jeśli uda się nam tego wirusa spowalniać. Żadne restrykcje w żadnym kraju nie wyhamowały go całkowicie i musimy się liczyć z tym, że pandemia zakończy się wtedy, kiedy większa część społeczeństwa będzie już po kontakcie z nim.

Były już gorsze pandemie?

Co ciekawe, Posobkiewicz uważa, że wcale nie jest to najgorsza pandemia jaka świat spotkała, jego zdaniem były już gorsze i jak się wydaje, nie ma tu na myśli zaraz sprzed kilkuset lat, tylko te nam współczesne. Daje temu wyraz odnosząc się do rozpoczęcia roku szkolnego:

Po prostu zajęcia muszą się odbywać. Pamiętajmy, że wcześniej też były bakterie i wirusy, były bakterie i wirusy groźniejsze od tego koronawirusa. (…) Nie powinniśmy się zastanawiać, czy dzieci powinny iść do szkół, czy nie powinny iść, ale powinniśmy myśleć nad tym, w jaki sposób jak najwięcej zasad bezpieczeństwa wprowadzić w tych szkołach.

Źle, że skrócono okres kwarantanny?

Ekspert MSWiA podzielił się jednak swoimi wątpliwościami co do jednej z pierwszych decyzji Adama Niedzielskiego, jako ministra. Przypomnijmy, na wniosek nowego ministra zdrowia okres kwarantanny jaki obowiązuje w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem, został skrócony z 14 dni do 10. Posobkiewicz powątpiewa, czy jest to dobry pomysł:

Osobiście tej izolacji nie skracałbym do 10 dni bez wykonywania testu – z tego względu, że ten wirus tak średnio utrzymuje się około trzech tygodni i chcąc nie robić testu, to ten okres izolacji, minimum trzytygodniowy, bym zachował.

Źródła: www.fakt.pl, www.portalsamorzadowy.pl, www.radio.bialystok.pl

Może Cię zainteresować