×

Ceny smartfonów drastycznie wzrosną. Rząd planuje wprowadzić nowy podatek

W XXI wieku chyba nikt nie wyobraża sobie życia bez telefonu komórkowego. Wydawałoby się, że produkt, który posiada każdy powinien być dostępny w przystępnej cenie. Tymczasem czeka nas znaczny wzrost cen smartfonów. Co jest tego przyczyną?

Opłata reprograficzna

Dyskusje na temat opłaty reprograficznej pojawiły się w Polsce 29 kwietnia. To właśnie wtedy minister kultury Piotr Gliński zasugerował, że część sprzętów elektronicznych powinna zostać objęta nowym podatkiem.

Polska jest jednym z ostatnich europejskich krajów, która nie ma opłaty reprograficznej.

Piotr Gliński obiecał, że część pieniędzy pochodzących z tej opłaty zasili fundusz ubezpieczeń dla artystów,  a podatek nie spowoduje wzrostu cen urządzeń elektronicznych. Czy aby na pewno tak będzie? Zgodnie dotychczas obowiązującymi regulacjami w art. 20 ustawy Prawo autorskie z 1994 r. możemy przeczytać, że:

Opłata reprograficzna obejmuje posiadaczy urządzeń reprograficznych, którzy prowadzą działalność gospodarczą w zakresie zwielokrotniania utworów dla własnego użytku osobistego osób trzecich. Są oni zobowiązani, za pośrednictwem organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi, do uiszczania opłat w wysokości do 3 proc. wpływów z tego tytułu na rzecz twórców oraz wydawców, chyba że zwielokrotnienie odbywa się na podstawie umowy z uprawnionym.

Oznacza to, że zarówno importerzy, jak i producenci nośników mogących służyć do zwielokrotniania utworów chronionych prawem autorskim, mają obowiązek dzielić się swoimi zyskami z organizacjami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Opłata ma na celu zrekompensowanie autorom muzyki, filmów czy książek fakt zwielokrotniania ich utworów na użytek prywatny przez nabywców.

Wzrost cen smartfonów. Jak jest w Europie?

Jednym z głównych argumentów pojawiających się w dyskusji o wprowadzeniu dodatkowej opłaty jest fakt, że w obowiązujących obecnie przepisach nie uwazględniono tabletów, czytników e-booków czy smartfonów. Co więcej, w pozostałych krajach Unii Europejskiej opłaty te są znacznie wyższe. W Belgii, Finlandii czy Szwecji wysokość opłaty jest zależna od pojemności danego nośnika np. odtwarzacza mp3 czy płyty DVD. Zastępca prezesa ZAIKS, Miłosz Bembinow, jakiś czas temu przyznał, że ZAiKS zwrócił się do ministra kultury z prośbą o podwyższenie opłaty reprograficznej z 3 do 6 procent. Wprowadzeniu podwyżki sprzeciwia się Krzysztof Bosak, kandydat Konfederacji na prezydenta. Powiedział, że:

To kolejny sygnał, że potrzebny jest prezydent, który położy tamę podatkowemu amokowi, zwiększaniu stopnia fiskalizacji naszego życia społecznego.

Zmiany mogłyby spowodować, że do cen smartfonów czy tabletów należałoby liczyć 6-proc. opłatę na rzecz twórców. W przypadku smartfona wartego 1 500 zł, opłata wynosiłaby 90 zł. Jednak, w przypadku telewizora o wartości 5 000 zł byłoby to już nawet 300 zł!

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay.com, YouTube.com, Facebook.com

Może Cię zainteresować

zamknij