×

Erik zbliża się do Polski! Na dworze może być bardzo niebezpiecznie

Wyż Erik zbliża się do Polski! Pogoda na nadchodzące dni zapowiada się zimowo i wyjątkowo mroźnie. Wygląda na to, że kolejny atak zimy w tym roku będzie widoczny głównie na termometrach… Na Podlasiu temperatura może spaść do -20 stopni Celsjusza!

Wyż Erik zbliża się do Polski

Meteorolodzy przewidują, że powitanie grudnia będzie wyjątkowo chłodne. Nie chodzi o atmosferę, a o aurę  —  na pogodę w Polsce wpłynie wyż Erik, co oznacza, że czekają nas zimne, mroźne dni.

Wyż Erik nadciąga do nas znad Rosji, przynosząc z sobą masy arktycznego powietrza. Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, ochłodzenie zacznie się za kilka dni, ale już teraz należy przygotować się na nocne oraz poranne mgły, które będą znacznie ograniczać widoczność.

Wraz z początkiem grudnia zaczniemy odczuwać ochłodzenie, gdy całodobowy mróz zacznie obejmować coraz większy obszar Polski. Temperatury ujemne będą przesuwać się z północnego wschodu w głąb kraju. Dodatnie temperatury w ciągu dnia najdłużej utrzymają się nad morzem, na krańcach zachodnich i południowych kraju. Zasięg całodobowego mrozu i dodatniej temperatury w dzień może się wahać, ale trend przewagi ochłodzenia będzie wyraźny.

— informuje Wirtualna Polska.

Mróz uderzy prawdopodobnie 2 grudnia, stopniowo rozprzestrzeniając się na coraz większe terytorium Polski. Z prognozy długoterminowej wynika, że lokalnie temperatura może spaść nawet do -14 st. C, a w nocy na Podlasiu termometry wskażą do -20 st. C.

Może być niebezpiecznie!

Będzie mroźnie, ale niekoniecznie śnieżnie. W nowym tygodniu w Polsce będzie niewiele opadów. Jedynie lokalnie możliwe są przelotne opady śniegu, ale też deszczu ze śniegiem oraz marznącej mżawki.

Może to się zmienić około 4-5 grudnia. Wtedy w rejon Polski zbliżą się bardziej wydajne strefy frontowe z opadami śniegu, deszczu ze śniegiem i lokalnie deszczu

– przekazano na portalu DobraPogoda24.pl.

Warto mieć się na baczności, ponieważ drogi i chodniki w najbliższych dniach mogą być bardzo śliskie! Niebezpiecznie będzie również z powodu mgły.

Drogi i chodniki okresami będą śliskie z powodu oblodzenia mokrej nawierzchni przy spadku temperatury poniżej 0°C lub też za sprawą marznącego deszczu i mżawki powodujących gołoledź

– ostrzega IMGW.

Przypomnijmy: początek zimy meteorologicznej już 1 grudnia. Meteorolodzy prognozują, że tym razem zima może być chłodniejsza, niż w poprzednich latach.

Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x