×

Wycofano lek przeciwbólowy decyzją GIF. Wielu z nas ma go w domowej apteczce

Wycofano lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy na terenie całego kraju. Jak poinformował GIF, w tym produkcie leczniczym wykryto wady jakościowe. Masz go w swojej apteczce?

Wycofano lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy

GIF zapowiedział wycofanie leku stosowanego m.in. w łagodzeniu bóli menstruacyjnych, objawów grypy i przeziębienia. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej w produkcie.

Chodzi o Saridon w tabletkach (Paracetamolum + Propyphenazonum + Coffeinum) 250 mg + 150 mg + 50 mg.

Numer serii: N1F177 z terminem ważności: 05.2024
Podmiotem odpowiedzialnym jest firma Bayer Sp. z o.o.

Do czego lek był stosowany?

Saridon jest lekiem zawierający w składzie: paracetamol i propyfenazon, substancje o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym oraz kofeinę.

Zaleceniem do jego użycia są bóle głowy, zębów, reumatyczne, a także bóle po zabiegach chirurgicznych, bolesne miesiączkowanie oraz ból i gorączka w przebiegu przeziębienia lub grypy.

Czy coś nam grozi po spożyciu produktu?

Lek wycofano, ponieważ wyżej wskazana partia nie spełniła wymagań prawa unijnego. Niektóre z opakowań produktu oznakowano w języku węgierskim, co jest niezgodne z rozporządzeniem (WE) nr 726/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 31 marca 2004 r.

Niniejsze rozporządzenie mówi o wymogach, jakie powinien spełnić producent, korzystający z dystrybucji równoległej w krajach Unii. Nie musi on spełniać tak restrykcyjnych wymagań jak importer, ale każdy z medykamentów musi mieć oznakowanie w języku kraju, w którym jest sprzedawany.

Tym samym produkt leczniczy Saridon nie spełnił wymagań w zakresie zgodności materiałów opakowaniowych. Na tej podstawie GIF podjął decyzję o wycofaniu wskazanego produktu na terenie całego kraju.

Źródła: zdrowie.radiozet.pl, ec.europa.eu
Fotografie: Pixabay

Polecane

Może Cię zainteresować