×

GIF wycofuje krople na uspokojenie. Koniecznie sprawdź, czy ich nie kupiłeś!

Rok 2020 bez wątpienia dla większości osób jest bardzo stresujący. Realne ryzyko zakażenia koronawirusem oraz niepewność związana z zatrudnieniem sprawiają, że ludzie coraz częściej sięgają po środki uspokajające. Należy być jednak bardzo uważnym przy ich zakupie. Obecnie GIF wycofuje krople na uspokojenie, które jeszcze niedawno cieszyły się sporą popularnością.

Na ukojenie nerwów

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję w sprawie wycofania z obrotu kropli uspokajających. Chodzi o krople uspokajające „Spokojne”, będące lekiem ziołowym na bazie wyciągów z melisy, korzenia kozłka, korzenia arcydzięgla, szyszek chmielu i kwiatów lawendy.

Specyfik wykazuje działanie uspokajające w stanach nadmiernej drażliwości, napięcia nerwowego, lęku i niepokoju. Stosuje się go także u osób cierpiących na trudności z zasypianiem. Krople mogą być podawane dorosłym oraz dzieciom powyżej 12. roku życia.

GIF wycofuje krople na uspokojenie

Krople zostały wycofane po przeprowadzeniu badań przez Narodowy Instytut Leków. Okazało się, że przebadana próbka leku nie spełnia określonych wymagań w zakresie ogólnej liczby drobnoustrojów tlenowych – TAMC.

Sprzedaż kropli uspokajających „Spokojne” utrzymuje się na poziomie 450 – 550 opakowań na miesiąc. W skali kraju jest to stosunkowo niewielka ilość, ale koniecznie trzeba sprawdzić, czy nie mamy w swojej apteczce wadliwego opakowania leku.

Wycofane partie

Zgodnie z decyzją z dnia 12 sierpnia 2020 r. wycofane z obrotu zostały produkty o numerze serii 011219 i dacie ważności 10.2022 r. Podmiot odpowiedzialny za ich produkcję to Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej „GEMI”, Grzegorz Nowakowski, ul. Mickiewicza 36, 05-480 Karczew.

Decyzja GIF została podjęta w oparciu o dyspozycję art. 108 ust. 4 pkt 2 przewidującą, że decyzję w sprawie wstrzymania, zakazu wprowadzania, wycofania z obrotu lub stosowania produktów leczniczych podejmują organy Inspekcji Farmaceutycznej.

Warto śledzić na bieżąco informacje publikowane przez GIF, aby mieć pewność, że środki, które przyjmujemy są w pełni bezpieczne i zgodne z opisem zawartym na opakowaniu. Nawet w przypadku znanych środków, będących w obiegu od wielu lat zdarzają się wadliwe partie, które ostatecznie muszą trafić do utylizacji.

Niedawno GIF wycofał również ze sprzedaży m.in. dość powszechnie stosowany lek na astmę.

Fotografie: Twitter, Imgur

Może Cię zainteresować