×

GIF wycofuje 11 partii leków. Ich zastosowanie może być bardzo niebezpieczne

GIF wycofuje 11 partii leków. Decyzja o natychmiastowym zaprzestaniu sprzedaży dwóch leków zaniepokoiła wszystkich Polaków, regularnie przyjmujących medykamenty. O jakie substancje chodzi i czym grozi spożycie wadliwej partii?

GIF wycofuje 11 partii leków

Podstawowym zadaniem Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego jest kontrolowanie procesu wytwarzania oraz obiegu produktów farmaceutycznych na terenie całej Polski. Bardzo często dowiadujemy się o zaprzestaniu sprzedaży rozmaitych produktów leczniczych. 

Niecałe trzy tygodnie temu było głośno o wycofaniu przez GIF leku na astmę. Tym razem z kolei, instytucja podjęła decyzję o wycofaniu z obiegu dwóch leków zawierających desmopresynę. Chodzi o produkty lecznicze o nazwie Minirin (10 cmg/dawka donosowa) oraz Octostim (1,5 mg/ml, fiolka 2,5ml).

Oba specyfiki są sprzedawane w formie areozolu do nosa. Desmopresyna jest substancją stosowaną u osób ze stwierdzonym niedoborem wazopresyny. Wazopresyna to hormon produkowany przez podwzgórze mózgu i gromadzony przez przysadkę mózgową. Jego niedobór skutkuje ciężką chorobą układu wydalniczego, jaką jest moczówka prosta. Schorzenie powoduje wytwarzanie przez organizm człowieka ogromnych ilości moczu w ciągu doby, co w rezultacie może doprowadzić do odwodnienia.

Jaka jest przyczyna wycofania?

Portal abczdrowie.pl donosi, że przyczyną wycofania leków Minirin i Octostim jest wykrycie pewnych nieprawidłowości mających związek z objętością płynów. Analiza specyfików wykazała brak zgodności ze specyfiką dla zawartości desmopresyny, która jest substancją czynną obu produktów. Nieprawidłowości dotyczą także dodawanego do leku chlorku benzalkoniowego, pełniącego funkcję substancji pomocniczej.

Okazuje się, że Minirin i Octostim nie są jedynymi lekami wycofanymi z obrotu. Wczoraj podjęto decyzję o zaprzestaniu sprzedaży kropli do oczu Timo-Comod i Allergo-Comod marki Ursapharm Poland. W uzasadnieniu decyzji GIF możemy przeczytać, że przyczyną jest nieprawidłowy dozownik, na który skarżyło się wielu pacjentów.

Wytwórca po otrzymaniu zwiększonej liczby reklamacji dotyczących niewłaściwej wielkości kropli lub braku możliwości podania kropli z dozownika, przeprowadził postępowanie wyjaśniające, które wykazało nieprawidłowości w zakresie montażu obudowy pompki dozownika.

Wycofane ze sprzedaży serie to:

  • Allergo-Comod
    Numer serii: 251774, Data ważności: 2022-04-30
  • Timo-COMOD 0,5 %
    Numer serii: 296072; Data ważności: 2022-06-30
*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować