×

Lek na astmę wycofany ze sprzedaży przez GIF. Jaki jest powód takiej decyzji?

Lek na astmę wycofany! Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z obrotu na terenie Polski serii leku wykorzystywanego w leczeniu astmy i obturacji dróg oddechowych. Dla wielu chorych chwilowy brak leku może stanowić sporą trudność.

Lek na astmę wycofany ze sprzedaży

GIF jest w trakcie wycofywania z obrotu na terenie całego kraju produktu stosowanego przede wszystkim u pacjentów z astmą. Chodzi o lek wziewny o działaniu rozszerzającym oskrzela i ułatwiającym swobodny przepływ powietrza w drogach oddechowych. Wykorzystuje się go w leczeniu skurczu oskrzeli u osób chorujących na astmę lub zmagających się z odwracalną obturacją, czyli zmniejszeniem drożności dróg oddechowych.

Lek ma również zastosowanie zapobiegawcze u astmatyków przed spodziewanym wysiłkiem oraz zapobiegawczo przed spodziewanym kontaktem z alergenem powodującym duszności. Lek działa już po 5 minutach od zastosowania, ułatwia oddychanie przez 4 – 6 godzin.

Wycofywanym lekiem jest Ventolin (Salbutamolum) 100 mcg/dawkę inh, aerozol wziewny, zawiesina o numerze serii: XW9E i terminie ważności: 10.2021. Podmiotem odpowiedzialnym jest GlaxoSmithKline (Ireland) Limited. 

Powodem wycofania leku jest oznakowanie go niepowtarzalnym identyfikatorem produktu leczniczego, który wskazuje odczyt serii jako wycofanej i nie ma możliwości zmiany statusu serii w systemie. Lek jest wycofywany pod rygorem natychmiastowej wykonalności.

Skąd się bierze astma?

Astma oskrzelowa to przewlekła choroba zapalna, nazywana także dychawicą. Powodują ją infekcje wirusowe oraz bakteryjne, a niekiedy stres. Choroba prowadzi do ograniczenia wydolności dróg oddechowych. Jest na nią narażony coraz większy odsetek populacji.

Astma jest chorobą nieuleczalną, która wywołuje w oskrzelach nieodwracalne zmiany. Dla astmatyków noszenie maseczek ochronnych, wymaganych ze względu na panującą epidemię koronawirusa jest dużym utrudnieniem, ponieważ zdecydowanie ogranicza ilość wymienianego powietrza i może skutkować nasileniem się objawów chorobowych. W związku z tym, osoby cierpiące na astmę, powinny upewnić się, że wiedzą jak prawidłowo oddychać w maseczce.

Uznaje się ją za jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych na świecie. W Polsce na astmę cierpi ponad trzy miliony osób. Zgodnie z przewidywaniami w najbliższych latach liczba zachorowań będzie dalej rosnąć. Do charakterystycznych objawów astmy należy m.in. świszczący oddech, napady duszności oraz uciążliwy kaszel.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować