×

GIF wycofuje z aptek dwa leki. Ryzyko podczas zażywania przewyższa korzyści

GIF wycofuje z aptek dwa leki, które dotąd dostępne były w całej Polsce. Chodzi o leki zawierające fosfomycynę. Okazuje się, że stosowanie leków z tą substancją czynną niesie z sobą niewielkie korzyści, ale za to spore ryzyko.

GIF wycofuje z aptek dwa leki

9 czerwca Komisja Europejska wydała decyzję, na podstawie której wycofano z obrotu leki zawierające: sól wapniową fosfomycyny, sól disodową fosfomycyny, sól sodową fosfomycyny i trometamol fosfomycyny. W związku z tym, w Polsce zmiany czekają na pacjentów, stosujących Monural i Uromaste.

Głowny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował, że z polskich aptek wycofane zostają wszystkie serie leków Monural i Uromaste. Oba farmaceutyki zawierają fosfomycynę. Co więcej, te leki nie będą już więcej dopuszczone do obrotu.

Wycofanie nastąpiło wskutek wniosku prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Dlaczego leków nie należy stosować?

Fosfomycynę stosuje się w leczeniu ostrego niepowikłanego bakteryjnego zapalenia pęcherza moczowego, a także obfitego bezobjawowego bakteriomoczu. Substancję wykorzystuje się również w zapobieganiu zakażeniom dróg moczowych związanym z zabiegami chirurgicznymi i przezcewkowymi zabiegami diagnostycznymi.

Okazuje się jednak, że pacjenci, którzy stosowali Monural i Uromaste, powinni liczyć się z ryzykiem. Zdaniem Komisji Europejskiej, jest ono na tyle duże, że przewyższa efekt kliniczny i korzyści płynące z zażywania leków z fosfomycyną.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować