×

Ostatnie 2 godziny Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej! Polacy są zaniepokojeni

To już dziś! Równo o północy 31 stycznia, Wielka Brytania formalnie opuści Unię Europejską. Co Brexit zmieni w naszym życiu? Jak długo potrwa okres przejściowy?

Wielka Brytania opuszcza UE

Brytyjczycy co prawda wychodzą z Unii Europejskiej, jednak ich życie w najbliższym czasie nie ulegnie żadnym zmianom. Jak na razie nie zostały ustalone warunki, na jakich kraj rozstanie się ze wspólnotą.

Do Brexitu dojdzie dziś o północy, ale okres przejściowy potrwa do końca 2020 roku. Cały ten rok Wielka Brytania będzie nadal członkiem i płatnikiem Unii Europejskiej. Jednocześnie nie będzie już posiadać prawa głosu w trakcie podejmowania jakichkolwiek wspólnotowych decyzji.

Zjednoczone Królestwo będzie już formalnie poza Unią Europejską, ale wciąż pozostanie w granicach jednolitego rynku. Jest to szczególnie istotne dla ogromnej rzeszy Polaków, mieszkających i pracujących na Wyspach, ponieważ gwarantuje im to możliwość swobodnego podróżowania i podejmowania zatrudnienia.

W dalszym ciągu nie będą miały miejsca kontrole graniczne, a paszport nie będzie wymagany. Okazuje się, że ten stan rzeczy może trwać znacznie dłużej, ponieważ jest bardzo prawdopodobne, że okres przejściowy ulegnie wydłużeniu. Decyzja w tej sprawie zapadnie do 30 czerwca 2020 roku.

Co nas czeka po 31 grudnia 2020?

Osoby, które zamierzają podjąć pracę w Anglii, Walii, Szkocji czy Irlandii Północnej, nadal mogą to zrobić bez problemu. Należy jednak mieć na uwadze, że po 31 grudnia 2020 roku nastąpią zmiany, które na chwilę obecną… nie są jeszcze wiadome.

Nie jest również jasne, jak będą wyglądały dalsze relacje Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej. Unia Europejska uważa za jeden z warunków współpracy gospodarczej utrzymanie swobodnego przepływu ludzi. Brytyjski rząd od dłuższego czasu grozi Unii Europejskiej tzw. „brexitem bez umowy”, jeśli ta nie przyzna Wielkiej Brytanii uprzywilejowanej pozycji.

Nadchodzące 11 miesięcy będzie czasem na negocjacje w sprawie przyszłości handlowej między Wielką Brytanią a UE. Biorąc pod uwagę, jak długo Brexit był odwlekany w czasie, można przypuszczać, że sytuacja się powtórzy.

Specjaliści uważają, że najbardziej realistyczny jest wariant, w którym zostanie zachowana swoboda przepływu ludzi, tzn. Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską, ale Polacy nadal mają prawo pracować na takich samych lub podobnych warunkach, jak podejmując pracę np. w Norwegii czy na Islandii.

„Brytyjscy Polacy” mogą spać spokojnie

W przypadku, gdy zostanie podjęta inna decyzja, Polacy którzy już mieszkają w Wielkiej Brytanii, nie mają się czego obawiać. Jedyne, co powinni zrobić w tej sytuacji to złożyć wniosek o zarejestrowanie ze statusem osiedlonego. Można to zrobić do 30 czerwca 2021 roku. Dotychczas wniosek został złożony już przez ponad 500 tysięcy Polaków.

Przypomnijmy, że w Wielkiej Brytanii mieszka aż 900 tysięcy naszych rodaków. Z kolei, obywatele pozostałych państw Unii Europejskiej, mieszkający tam złożyli blisko 2,8 mln wniosków, a niemal 2,5 mln z nich zostało rozpatrzonych pozytywnie.

W okresie przejściowym będą obowiązywać wszystkie przepisy o koordynacji systemów ubezpieczenia społecznego. Na terenie Wielkiej Brytanii dalej będzie funkcjonować Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, niezależnie od tego, czy została wydana przed brexitem czy po nim.

Polski komentarz na temat Brexitu

Podczas czwartkowej konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Minister Szymański wypowiedział się na temat brexitu:

Chciałbym docenić fakt, że rząd premiera Johnsona zdołał pokonać kryzys ratyfikacyjny po stronie brytyjskiej w ostatnich tygodniach i jesteśmy w stanie dzisiaj mówić o tym, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE będzie przebiegało w sposób uporządkowany i uczciwy pod kątem tak praw obywateli, rozliczenia finansowego, jak i przyszłych relacji handlowych, które powinny być możliwie najbliższe.

Brexit jest pierwszym w historii przypadkiem wystąpienia któregoś z państw członkowskich Unii Europejskiej. W rezultacie organizacja straci prawie 5,5 procent swojej powierzchni, 13 procent ludności i drugą co do wielkości gospodarkę, wytwarzającą aż 15 procent unijnego Produktu Krajowego Brutto. Wydarzenie wiąże się także z opuszczeniem przez Wielką Brytanię wszystkich unijnych instytucji.

Dziś o północy nastąpi automatyczne wygaśnięcie mandatów 73 brytyjskich posłów do Parlamentu Europejskiego. Od tej pory brytyjski premier nie będzie już uprawniony do uczestnictwa w szczytach przywódców UE.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter.com

Może Cię zainteresować